Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Urząd Stanu Cywilnego pełni dyżur w godzinach od 7:30 do 12:00. Za utrudnienia przepraszamy.

W Oleśnie zainaugurowano obchody 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich

146A0062.jpeg

W celu uhonorowania wysiłku, jaki nasi Rodacy ze Śląska podjęli 100 lat temu walcząc o kształt Rzeczypospolitej oraz dla przypomnienia bohaterstwa ludu śląskiego, w szczególności mieszkańców dzisiejszego województwa opolskiego, Wojewoda Opolski Adrian Czubak wraz z Burmistrzem Olesna Sylwestrem Lewickim, zorganizowali 7 czerwca 2019 roku w Oleśnie uroczyste Wojewódzkie Obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego  pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Prezydent Patronat.png

Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą św. w intencji ojczyzny i powstańców śląskich z udziałem żołnierzy JW 2288 w Opolu, delegacji i pocztów sztandarowych służb mundurowych, organizacji kombatanckich i społecznych, szkół i harcerzy ZHP Hufiec Lubliniec. Mszy przewodniczył biskup opolski Andrzeja Czaja, a wyjątkowej oprawy dodała jej obecność Orkiestry Wojskowej z Bytomia. 

 

Po mszy świętej wszyscy uczestnicy obchodów udali się pod pomnik Powstańców Śląskich na cmentarzu komunalnym, gdzie głos zabrali m.in. Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, przedstawiciel Wojewody Opolskiego, który odczytał skierowany do uczestników obchodów list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz parlamentarzyści - poseł na Sejm RP Katarzyna Czochara, która odczytała list Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, senator RP Jerzy Czerwiński, który odczytał list Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz senator RP Grzegorz Peczkis.  List Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oczytał Szef Szkolenia 10 Brygady Logistycznej w Opolu ppłk Maciej Kopeć.

List Marszałka Sejmu.jpeg

List Marszałka Senatu.jpeg

List Ministra Obrony Narodowej.jpeg

Dla oddania hołdu bohaterom niepodległościowych zrywów walczących o wolność ziemi śląskiej i niepodległość Rzeczypospolitej odczytany został Apel Pamięci oraz oddana została salwa honorowa przez żołnierzy JW 2286 w Opolu. Po niej delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Powstańców Śląskich, a uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Oleśnie im. Powstańców Śląskich przedstawiły patriotyczny program słowno-muzyczny, który zakończył uroczystości na cmentarzu. 


Druga część obchodów odbyła się w Miejskim Domu Kultury, gdzie mogliśmy wysłuchać wykładów Dyrektora Oleskiego Muzeum Regionalnego p. Ewy Cichoń oraz dr. Mariusza Patelskiego z Uniwersytetu Opolskiego. Prelekcjom towarzyszyły występy uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Oleśnie - Zuzanny Niesłony i Julianny Jendrzej. Zachęcamy do zapoznania się z bardzo interesującym materiałem przygotowanym przez Panią Ewę Cichoń dostępnym na stronie muzeum - kliknij tutaj.

 


Całodzienne obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego zakończyły się koncertowo. Najpierw na scenie Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie wystąpili uczniowie oraz dyrektor Młodzieżowego Studium Muzyki Rozrywkowej dr Korneliusz Wiatr z programem pn. "Śpiewniki domowe", a po nich wystąpił wirtuoz akordeonu Marcin Wyrostek z zespołem CORAZON. Dziękujemy za wspaniały koncert!

 

Materiał filmowy OLESNO TV z obchodów - kliknij tutaj


Składamy serdeczne podziękowania wszystkim obecnym za udział w uroczystościach. Szczególne wyrazy uznania należą się Kombatantom, którzy pomimo niesprzyjającej pogody, zechcieli być w tym dniu z nami. Dziękujemy wszystkim pocztom sztandarowym służb mundurowych, organizacji społecznych, oleskich szkół i klas mundurowych z całego województwa opolskiego, a także  uczniom Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Oleśnie za przygotowanie pięknego programu. 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: