Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Urząd Stanu Cywilnego pełni dyżur w godzinach od 7:30 do 12:00. Za utrudnienia przepraszamy.

Od 1 lipca Program 500+ w rozszerzonej formie

W poniedziałek 24 czerwca 2019 r. w  Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja dotycząca Programu 500+. Sprawy kluczowe przybliżył w trakcie konferencji Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. W spotkaniu wziął udział Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki.

500.jpeg

Od 1 lipca program Rodzina 500 plus zacznie funkcjonować w rozszerzonej formule. świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny.

W nowej odsłonie programu, wsparcie trafi w sumie do 4,4 mln rodzin. Ze świadczenia skorzysta ok. 6,8 mln dzieci w całej Polsce. Te pieniądze stanowić będą realne wsparcie rodzin i inwestycję w przyszłość dzieci.

Kiedy złożyć wniosek?

Wnioski online o przyznanie świadczenia będzie można składać od 1 lipca, a drogą tradycyjną – od 1 sierpnia.

Warto pamiętać, że złożenie wniosku do końca września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Złożenie wniosku w okresie lipiec-sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października. Złożenie wniosku we wrześniu daje gwarancję wypłacenia świadczenia, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada. Uwaga, jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Co jeszcze się zmieni?

Wprowadzony zostanie szczególny 3-miesięczny terminu – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowonarodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym czasie będzie gwarantowało przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Dzisiaj rodzice mają na to 1 miesiąc.

Od 1 lipca wejdzie w życie również rozwiązanie pozwalające na przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane (lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku). Dzisiaj w takiej sytuacji z dniem śmierci jednego z rodziców prawo do przyznanego świadczenia wygasa, gdyż jest to świadczenie osobiste, niezbywalne i niepodlegające dziedziczeniu.

Przypominamy, że w gminie Olesno realizacją Programu 500+ zajmuje się Ośrodek Pomocy Społecznej - ul. Jaronia 2.

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: