Dni Olesna 2019 za nami!

W sobotni poranek tradycyjnie jak co roku, amatorzy wędkowania spotkali się w Kucobach na Zawodach Wędkarskich o Puchar Burmistrza Olesna
Zwycięzcom puchary wręczył Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki oraz podziękował organizatorom i uczestnikom za wzięcie udziąłu w zawodach, co przyczynia się do utrwalanie tradycji corocznych obchodów "Dni Olesna".

 

 

W tym samym dniu Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji zorganizowało VIII Turniej Koszykówki Ulicznej „Streetbasket” upamiętniający Klaudię Brodacką.

W turnieju wzięło udział 16 drużyn. Mieliśmy przyjemność gościć drużyny: Żeton Team 40, Basket Kluczbork, Zdolny Śląsk, Just Do It, KKS Bejbi, LKS Basket Praszka, West Ball, Jenoty Koszęcin, SP Fifa, Żółwiki na Fali, Synergia Kluczbork, Start Dobrodzień, Mistrzowie Szkoły, Kluczbork Basket, Luzaki Kłobuck, Team Kluczbork.

Po zaciętej i bardzo wyrównanej rywalizacji pierwsze miejsc zajęła drużyna ZDOLNY ŚLĄSK, drugie miejsce WEST BALL oraz trzecie jakże zaszczytne miejsce zespół KKS BEJBI dodatkowo odbył się konkurs rzutów za 3 punkty, w którym zwyciężył Mateusz Kasiński jak i konkurs rzutów osobistych pościgowych, gdzie zwycięzcą został Paweł Nowicki.

Dzięki hojności i wsparciu sponsorów uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami jak i medalami, które wręczyli Burmistrz miasta Olesno wraz z Sekretarzem Gminy.

W sobotę wieczorem rozpoczęły się koncerty na Rynku, w amfiteatrze oraz zabawa taneczna z zespołem Relax pod namiotem.

Koncertów zespołów SOŁTYS, SYNERGIA oraz SEPTYMOLE, które wystąpiły na oleskim Rynku wysłuchała liczna widownia mieszkańców i gości.

W tym samym czasie, w amfiteatrze, rewelacyjny występ dały zespoły Michał Gasz&Kwartet Bojowy oraz Horyzont.

O 22:00 niebo nad Olesnem rozświetliło się wspaniałym pokazem sztucznych ogni, po którym na scenie amfiteatru pojawiła się gwiazda tegorocznych Dni Olesna - Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów. Pomimo zmian jakie zostały wprowadzone, tzn. ograniczonej liczbie miejsc wszyscy chętni mogli wysłuchać koncertu fantastycznych muzyków i posłuchać legendy polskiej piosenki także na telebimie ustawionym przy fontannie obok amfiteatru. Po koncercie, w amfiteatrze zorganizowano dyskotekę pod gołym niebem, grał dj Timmeit.

 

 


Niedzielne świętowanie tradycyjnie rozpoczęło się o godzinie 11:00 sumą odpustową u św. Anny, która w tym roku miała wyjątkową oprawę ze względu na koronację figurki św. Anny.

 


W ostatni dzień obchodów święta Olesna, na scenie miejskiego amfiteatru, Burmistrz Olesna wręczył 3 prestiżowe statuetki Róży Olesna. W tym roku otrzymali je:

Ewa Janiszewska-Dandyk - Kierownik Warsztatu Terapii Zajeciowej w Oleśnie

284.jpeg

Po ukończeniu szkoły średniej  w 1994 – podjęła studia pedagogiczne, najpierw w Kielcach, a następnie w Opolu – na kierunku oligofrenopedagogika. W 2002 r. rozpoczęła pracę jako nauczyciel w oddziale integracyjnym w Przedszkolu nr 3 w Oleśnie.

Jak mówi, na wybór kierunku studiów duży wpływ miały jej osobiste doświadczenia.  

Od 2004 r. jest dyrektorem Warsztatu Terapii Zawodowej w naszym mieście. Pod jej kierownictwem placówka ta stała się jedną z największych tego typu placówek na terenie województwa opolskiego. Aktualnie uczestniczy w niej 40 wychowanków. Dzięki Jej zaangażowaniu osoby niepełnosprawne, na tyle na ile to możliwe, uczestniczą w życiu społecznym, nabierając dzięki temu wielu umiejętności.

Wymagająca względem siebie i pracowników, wszystko po to, by wspólnie likwidować bariery, które uniemożliwiają podopiecznym pełnowartościowe funkcjonowanie w rodzinie i społeczeństwie.

Realizuje wiele projektów m.in. projekt „wspólne pasje” gdzie młodzież oleskich szkół  i podopieczni Warsztatu prezentują swoje pasje, zainteresowania oraz umiejętności . W ten oto naturalny sposób wchodzą we wzajemne relacje pozwalające otworzyć się na wspólną obecność w życiu społecznym .

A efektem świadczącym o dobrej i przyjaznej współpracy opiekunów i uczestników placówki są piękne przedmioty i wyroby rękodzielnicze obecne praktycznie w każdym oleskim domu.  


Właściciele holdingu De Silva - Krzysztof Kasprzyk oraz Sylwia i Krzysztof Respondkowie

288.jpeg

Są twórcami holdingu, który skupia różne działalności gospodarcze. Począwszy od  gospodarstwa rolnego o profilu mleczno – mięsnym,  zajmują się działalnością hotelową, współpracują z międzynarodową siecią hotelową Accor. Posiadając 17 obiektów ich holding zalicza się do największych w Polsce firm hotelarskich o rodzimym kapitale. Holding zajmuje się również budową dużych osiedli mieszkaniowych oraz budynków komercyjnych jak też wynajmem powierzchni biurowych i mieszkalnych. Poprzez swoją prężną działalność gospodarczą stali się firmą (marką ) rozpoznawalną w kraju i za granicą. Realizując naprawdę duże przedsięwzięcia , nie zapominają i chętnie wspierają lokalne oleskie inicjatywy. Inwestując środki finansowe w budowę nowych budynków i obiektów na terenie naszego miasta, przyczyniają się do rozwoju i poprawy komfortu życia jego mieszkańców.


ks. Walter Lenart - Proboszcz Parafii pw. Bożego Ciała w Oleśnie

290.jpeg

Absolwent Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie. Pracę magisterką obronił na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II w 1989 roku. Tego samego roku, przyjął święcenia kapłańskie w opolskiej katedrze z rąk biskupa Alfonsa Nossola.
Swoją kapłańską drogę rozpoczął w Nysie, gdzie był wikariuszem w parafii św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki.  Piastowanie tej samej funkcji kontynuował w parafii Niepokalanego Serca Maryi w Kolonowskiem.

W 1996 roku objął stanowisko dyrektora ds. ekonomicznych w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym Diecezji Opolskiej i Gliwickiej w Opolu. Jednocześnie, w latach 2004-2006 był dyrektorem Zespołu Turystyczno-Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego Caritas Diecezji Opolskiej „Sebastianeum Silesiacum” w Kamieniu Śląskim, a w latach 2007-2010- dyrektorem rejonowym Caritas Diecezji Opolskiej. Od 2006 roku- dziekan honorowy. Zanim objął urząd proboszcza w Oleśnie, przez 4 lata piastował tę funkcję w Parafii św. Jacka w Kamieniu Śląskim.
W 2010 roku, w swojej kapłańskiej pielgrzymce, dotarł do parafii Bożego Ciała w Oleśnie, gdzie od 9 lat jest nie tylko proboszczem, lecz przede wszystkim- duszpasterzem i gospodarzem naszej parafii. Poza godzinami spędzonymi w konfesjonale, kilometrami przebytymi podczas corocznych, zimowych wizyt w domach parafian, wypełnianiem swoich codziennych obowiązków kapłana, podejmuje wiele inicjatyw, mających na celu rozwój naszej parafii. Dzięki  ks. Proboszczowi  mogliśmy godnie uczcić 100 – lecie kościoła Bożego Ciała oraz 500 – lecie konsekracji kościoła św. Anny. Jako gospodarz  w sposób wyjątkowy dba o nasze oleskie świątynie. Umiejętnie pozyskując wsparcie parafian oraz współpracując z Urzędem Miejskim przy pozyskiwaniu zewnętrznych środków  finansowych, przeprowadził gruntowny remont w kościele Bożego Ciała oraz w kościele Św. Anny. Miejscu  wyjątkowym – perle Opolszczyzny, który w 2018 r. otrzymał zaszczytny tytuł Pomnika Historii. Ma dar skupiania wokół siebie ludzi, w tym również ludzi młodych. Świadczą o tym organizowane przy współpracy księży wikariuszy festyny czy rowerowe rajdy rodzinne, liczne pielgrzymki parafialne.  A  3 lata temu , w Dni Olesna, nasza młodzież  mogła integrować się z   pielgrzymami z Meksyku, Peru i Niemiec, którzy przyjechali tu, by wspólnie z oleskimi parafianami, udać się do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży.

 

 

 

Po ceremonii wręczenia Róż Olesna, tradycyjnie na scenie pojawił się kabaret. W tym roku gościliśmy najpopularniejszego polskiego artystę kabaretowego - Marcina Dańca. Przygotowany program został nagrodzony owacjami na stojąco, a mimo zakontraktowanego występu na zegarową godzię, artysta zszedł ze sceny 30 min później. Jak powiedział - bawił się z nami doskonale!

Po występie kabaretu na scenie mogliśmy wysłuchać koncertu laureata Zimowej Giełdy Piosenki w Opolu - zespołu Wszystko jest muzyką.

W niedzielę tradycyjnie przygotowano atrakcje dla najmłodszych. Na placu przy Komendzie Straży Pożarnej, w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo", odbyły się pokazy sprzętu i wyposażenia służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie gminy Olesno. Dzieci, młodzież i osoby dorosłe miały niecodzienną okazję w bezpośredni sposób zapoznać się z pracą funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Oleśnie, Policji, Państwowej Straży Pożarnej i ratowników medycznych.

Na Rynku o godzinie 16:00 odbyło się interaktywne przedstawienie dla najmłodszych, a oprócz niego przygotowano liczne animacje i konkursy sprawnościowe, a od 15:00 do 19:00 przy skwerze na ulicy Lompy odbyła się Eksplozja Kolorów. 

Na małej scenie na Rynku wystąpiły zespoły Drink Bar z muzyką country oraz Żeglarze Portowi z muzyką szantową, których gorąco przywitała oleska widownia. 


Składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym - osobom prywatnym i firmom, służbom mundurowym i porządkowym za organizację i sprawne przeprowadzenie tegorocznych Dni Olesna. 

 

W sposób szczególny dziękujemy:

 - firmie ORAS Olesno Spółka z o.o. 

- Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie

- Panu Franciszkowi Pietrzokowi z Olesna

oraz wszystkim jednostkom OSP i służbom mundurowym za pomoc w organizacji tegorocznych DNI OLESNA!

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: