Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 r. – punktualnie za kwadrans piąta – niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” otworzył ogień na polską składnicę wojskową na Westerplatte, tym samym rozpoczynając największy konflikt zbrojny w historii – II wojnę światową. II wojna światowa zebrała najobfitsze żniwo życia ludzkiego w historii świata. W ciągu 6 lat wojny zginęło ponad 60 milionów ludzi, co stanowiło około 3% całkowitej liczby ludności na świecie.

Dzisiejsza uroczystość, upamiętniająca wybuch II wojny światowej, jak co roku połączona była z rozpoczęciem roku szkolnego 2019/2020 z okazji którego uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół im. Lotników Polskich w Oleśnie zgromadzili się pod pomnikiem Lotników Polskich aby oddać hołd ofiarom II wojny światowej oraz złożyć ślubowanie na sztandar szkoły.

W obchodach uczestniczył Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Henrykiem Kucharczykiem oraz delegacje oleskich szkół.

Burmistrz w swoim przemówieniu podkreślił, że II wojna światowa „…jest wydarzeniem odległym w czasie, ale wciąż żywym w pamięci pokolenia, które było jej uczestnikiem i świadkiem. Żywym również dla nas, którzy te straszne lata znamy jedynie z lekcji historii. Losy narodu polskiego wielokrotnie wystawiane były na próby- nierzadko bolesne, wymagające ofiar. I dlatego historia naszego narodu to coś więcej niż tylko fakty z przeszłości. Świadomość historyczna jest nieodłączną częścią naszej mentalności narodowej, wrażliwości politycznej i sposobu postrzegania świata. Na przeszłość musimy patrzeć jak na źródło wiedzy, księgę przestróg i kierunkowskaz działań. Nie spotykamy się jednak, by rozdrapywać rany, rozliczać. Naszym moralnym obowiązkiem jest zachowanie pamięci, pamięci która każe pochylać się nad doznaną krzywdą, ale i przestrzega, by nigdy nie powtórzył się tamten czas. Obecnie, w dobie ciągłych konfliktów zbrojnych, jesteśmy odpowiedzialni za przekazywanie światła pokoju, braterstwa, przyjaźni obecnym i przyszłym pokoleniom. Oby nigdy mieszkańców naszego kraju i żadnego innego nie budziło wycie syren, huk eskadry samolotów i świst spadających bomb. Oby nigdy nienawiść, nacjonalizm nie zdominowały współpracy między narodami. Wielkie to zadanie dla obecnego i przyszłego pokolenia.

Droga młodzieży, ofiara patriotów, przed których mogiłą stoimy, jest testamentem, który zobowiązuje nas do dbałości o historię, o pamięć o tym, co się wydarzyło. A wszystko po to, aby tragiczne wojenne wydarzenia nigdy więcej się nie powtórzyły, a uczczenie bohaterów Polskiego Września przyczyniło się do wzmocnienia narodowej jedności oraz dumy bycia Polakiem w wolnej Ojczyźnie.”

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: