Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Urząd Stanu Cywilnego pełni dyżur w godzinach od 7:30 do 12:00. Za utrudnienia przepraszamy.

Strażacy z Borek Wielkich szkolą mieszkańców w ramach projektu „REAGUJ, POMAGAJ, DZIAŁAJ”

Ochotnicza Straż Pożarna w Borkach Wielkich realizuje projekt: „REAGUJ, POMAGAJ, DZIAŁAJ”. Jego głównym celem jest edukacja i integracja społeczności lokalnej i promowanie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy poprzez organizację szkoleń, warsztatów i imprez środowiskowych z praktyczną nauką reagowania w sytuacjach zagrożenia życia  i zdrowia.

Zgodnie z harmonogramem projektu, na przełomie lipca i sierpnia w Zakładzie Stolarskim REBE pana Andrzeja Bensza w Borkach Wielkich odbyły się warsztaty majsterkowania. Przez kolejne soboty spotykało się ośmiu strażaków i zgodnie z projektem wykonywali poszczególne prace. Finalnie powstały „domki strażackie – makiety treningowe”. Po raz pierwszy makiety zaprezentowano podczas dożynek gminnych w dniu 8 września. W ich trakcie strażacy zorganizowali mini zawody strażackie dla dzieci. Zawody przyjęte zostały z entuzjazmem przez dzieci i dużym zainteresowaniem przez dorosłych. Świetna zabawa dzieci wraz z rodzicami uświadomiła strażakom, że pomysł był realizacji makiet był „strzałem w dziesiątkę”.

 Jednym z elementów projektu było też szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. W lipcu, za pomocą plakatów, ogłoszeń parafialnych i informacji w Internecie przeprowadzona została rekrutacja uczestników.

W sierpniu bieżącego roku odbyły się szkolenia. Pierwsze przeznaczone dla dorosłych odbyło się w sali OSP Borki Wielkie w dniu 16 sierpnia. Szkolenia poprowadzili na zasadzie wolontariatu ratownicy medyczni. Uczestnicy podzieleni zostali na cztery grupy. Po odbyciu szkolenia w danej grupie następowała wymiana grup. Do przeprowadzenia szkolenia utworzone zostały cztery stanowiska. Pierwsze stanowisko dotyczyło szkolenia z resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W szkoleniu tym użyty został fantom dorosłego człowieka zakupiony wcześniej w ramach powyższego projektu oraz zestaw AED będący na wyposażeniu jednostki. Drugie stanowisko dotyczyło szkolenia z resuscytacji niemowlaka oraz zasadami postępowania związanymi z usunięciem ciała obcego. W szkoleniu tym użyty został fantom niemowlaka zakupiony również w ramach powyższego projektu. Stanowisko trzecie dotyczyło postępowania związanego z unieruchomieniem złamań oraz bandażowaniem zranień. Na stanowisku czwartym omawiano zagadnienia związane z tzw. pozycją boczną, zakrztuszeniem, padaczką, pozycją bezpieczną podczas urazów, wyciekiem krwi z nosa. Na wszystkich stanowiskach uczestnicy szkolenia mieli możliwość praktycznego wykonania poszczególnych zadań.

Kolejne szkolenie z pierwszej pomocy odbyło się w dniu 26 sierpnia br. Przeznaczone zostało szczególnie dla seniorów miejscowości. Szkolenia również poprowadzili na zasadzie wolontariatu ratownicy medyczni. Szkolenie odbyło się na podobnych zasadach jak wcześniejsze, z podziałem na grupy. Również seniorzy mieli możliwość praktycznego wykonania poszczególnych zadań. Uczestnicy obydwu szkoleń podkreślali potrzebę tego typu spotkań.

To jednak jeszcze nie koniec projektu, a przed strażakami kolejne szkolenia i spotkania, między innymi w szkole i przedszkolu.

 

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: