Dworzec PKP w Oleśnie będzie remontowany!

Wspaniałą i długo oczekiwaną informację dla oleśnian przekazał 11 października 2019 r.,  na konferencji prasowej w Oleśnie, Dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. we Wrocławiu Tadeusz Szulc oraz poseł na Sejm RP Antoni Duda. Budynek dworca PKP w Oleśnie doczeka się remontu, o którego od wielu lat zabiegał Burmistrz Olesna. Dzięki wsparciu posła Antoniego Dudy na przełomie 2021 i 2022 roku będziemy korzystać z nowoczesnego obiektu, który wraz z gminną inwestycją - centrum przesiadkowym, stworzy nową wizytówkę Olesna. 

20191011_100548.jpeg

Przebudowa dworca w Oleśnie Śląskim będzie realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jest to największy programu inwestycji dworcowych prowadzonych przez PKP S.A. w historii. W całej Polsce zostanie przebudowanych prawie 200 dworców kolejowych.

Obecnie inwestycja jest na początkowym etapie realizacji – został ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy projektu przebudowy dworca. Planowany termin otwarcia ofert w tym postępowaniu to 17 października br. roku. Po wyborze wykonawcy i opracowaniu przez niego dokumentacji projektowej, kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych.

Przebudowa dworca w Oleśnie Śląskim będzie kompleksową modernizacją budynku. Zostanie on przystosowany do obowiązujących przepisów budowlanych oraz przeciwpożarowych. W ramach planowanej przebudowy dworca zakłada się dostosowanie obiektu do wymogów TSI-PRM (dostosowanie obiektu do potrzeb osób o ograniczonej mobilności), podniesienie atrakcyjności poprzez poprawę jego estetyki (m.in. renowację elewacji, pomieszczeń wewnątrz budynku, w szczególności tych związanych z obsługą podróżnych), poprawę bezpieczeństwa przebywania i użytkowania dworca, likwidację barier architektonicznych i poprawę dostępności pomieszczeń oraz zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko.

Modernizacja budynku dworca kolejowego wynika z konieczności modernizacji technicznej i funkcjonalnej budynku tak, żeby dostosować do obecnych standardów obsługi podróżnych oraz bezpieczeństwa na tego typu obiektach.

Bardziej szczegółowy zakres inwestycji poznamy po zakończeniu prac projektowych. Natomiast dokładną wartość koniecznych do przeprowadzenia robót budowlanych po wyborze wykonawcy prac budowlanych

Dworzec po przebudowie będzie zagospodarowany w następujący sposób: poczekalnia, BOK z możliwością zakupu biletów, toalety ogólnodostępne, pomieszczenie opiekuna, pomieszczenia techniczne w piwnicy, pomieszczenia dla JST (najmującym będzie Gmina Olesno Śląskie  – Ośrodek Pomocy Społecznej, Straż Miejska, Mieszkania Kryzysowe).

Budynek dworca jest obiektem znajdującym się pod ochroną konserwatorską (ewidencja). Prace będą realizowane pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Opolu. 

 

DSC_0495.jpeg

 


 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: