Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.

Borki Wielkie. Festyn z pokazami strażackimi.

logo.jpeg

Ochotnicza Straż Pożarna w Borkach Wielkich od czerwca bieżącego roku realizowała projekt: „REAGUJ, POMAGAJ, DZIAŁAJ”. Jego głównym celem była edukacja i integracja społeczności lokalnej, promowanie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy poprzez organizację szkoleń, warsztatów i imprez środowiskowych z praktyczną nauką reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

W ramach projektu zakupiono miedzy innymi fantomy do szkoleń pomocy przedmedycznej i hydronetki.

Jednym z elementów projektu było praktyczne szkolenie dorosłych mieszkańców sołectwa z zakresu pierwszej pomocy. Powstały też „domki strażackie – makiety treningowe”. Makiety zaprezentowano podczas dożynek gminnych oraz festynu wiejskiego. W trakcie imprez strażacy zorganizowali mini zawody strażackie dla dzieci. Kolejne szkolenia zorganizowane zostały wśród uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Borkach Wielkich i dzieci z Publicznego Przedszkola w Borkach Wielkich. Szkolenia miały tu na celu nabycie umiejętności udzielania pierwszej pomocy, poznania numerów alarmowych, właściwej reakcji w sytuacjach zagrożeń.

W niedzielne popołudnie, 10 listopada, projekt zakończony został festynem strażackim przeznaczonym dla wszystkich mieszkańców sołectwa. W bogatym programie imprezy był występ dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej z Borek Wielkich, prelekcje o bezpieczeństwie prezentowane przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Oleśnie i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie. Pokaz ratownictwa drogowego zaprezentowała OSP Borki Wielkie. Oddzielny pokaz przedstawili strażacy z PSP Olesno.  Zagrała borecka orkiestra dęta oraz wyświetlono filmy o Borkach Wielkich. W trakcie festynu specjalne podziękowania strażacy wręczyli wolontariuszom, którzy byli zaangażowani w realizacje projektu na różnych jego etapach. Wyróżnienia otrzymali: Ewa Tabędzka z LGD Dolina Stobrawy, st. kpt. Wojciech Wiecha, Anna Meryk – dyrektor PSP  w Borkach Wielkich, Patrycja Piechota i Barbara Ptak – pielęgniarki oraz Andrzej Bensz – właściciel firmy REB i Orkiestra Dęta Borki Wielkie. Festyn spotkał się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Na wszystkich przybyłych czekały kawa i ciasto oraz kiełbaski z grilla.

Festyn był także okazją do przeprowadzenia zbiórki krwi. Do Mobilnego Punktu Poboru Krwi zgłosiło się 26 osób. Łącznie zebrano niemal 8,5 litra krwi.

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: