15 stycznia 2020 r. w Filharmonii Opolskiej im J. Elsnera wręczono nagrody Laurów Umiejętności i Kompetencji 2019. Podczas uroczystej gali rozdano 5 “Laurów” platynowych, 10 złotych oraz 33 srebrne. Nagrody trafiły do ludzi nauki, kultury, biznesu, społeczników i polityków, a wśród wyróżnionych znaleźli się oleśnianie - Dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego - Pani Ewa Cichoń oraz właściciele holdingu DE SILVA HAUS S.A. - Państwo Sylwia i Krzysztof Respondek oraz Pan Krzysztof Kasprzyk.
Nagrodę specjalną, Opolskiego Orła Księcia Jana Dobrego, przyznano prof. biskupowi opolskiemu Andrzejowi Czai.
Serdecznie GRATULUJEMY otrzymania tak prestiżowego wyróżnienia!
Laury Umiejętności i Kompetencji to nagroda mająca ogólnopolski a nawet europejski wymiar pomimo swoich regionalnych korzeni.
Od 1992 roku przedstawiciele Regionalnej Rady Gospodarki przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach wspólnie z Zarządem Telewizji Polskiej S.A. oddział terenowy w Katowicach, redakcje : Radia Katowice S.A. i Trybuny Śląskiej – postanowili co roku nagradzać Laurami Umiejętności i Kompetencji nieprzeciętnych menedżerów, firmy, organizacje i instytucje, które wprowadzają skuteczne rozwiązania restrukturyzacyjne i torują drogę nowoczesnej gospodarce rynkowej, a także autorytety moralne i najwybitniejszych reprezentantów nauki, oświaty, kultury i sztuki. Tym wysokim, prestiżowym odznaczeniem objęte były ówczesne województwa: katowickie, opolskie, bielsko-bialskie i częstochowskie.
Instytucjami wiodącymi w zakresie wyłaniania kandydatów do tego zaszczytnego wyróżnienia są regionalne Izby Gospodarcze w Katowicach, Opolu, Bielsku-Białej i Częstochowie jak również powoływana co roku Kapituła.
Wyróżnienie Laurami Umiejętności i Kompetencji stało się już tradycją, która na trwale wpisała się w opolską rzeczywistość.
Podczas wczorajszej Gali Gminę Olesno reprezentował Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki.
Pani Ewa Cichoń - Srebrny Laur Umiejętności i Kompetencji 2019 w kategorii - Menadżer, Lider społeczno-gospodarczy.
Ewa Cichoń urodzona w Oleśnie w 1963 r. Ukończyła SP nr 1 i LO w Oleśnie. Studiowała na kierunku: historia –WSP Opole. Przez kilka lat uczyła w Szkole Podstawowej w Bierdzanach oraz w Zespole Szkół Dwujęzycznych w Oleśnie w charakterze nauczyciela historii zarówno w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 Dwujęzycznej jak i w Publicznym Gimnazjum nr 2 Dwujęzycznym. Od 02.01.2007 r. zatrudniona także w Oleskim Muzeum Regionalnym, gdzie od 1.09.2009 r. pełni funkcję dyrektora Oleskiego Muzeum Regionalnego. Od 1 grudnia 2014 r. pełni funkcję przewodniczącej Rady Powiatu Oleskiego. Popularyzuje historię lokalną poprzez wystawy, publikacje, prelekcje, organizowanie Czwartkowych Spotkań Muzealnych, oprowadzanie turystów po zabytkach ziemi oleskiej, wystąpienia w radio i telewizji regionalnej oraz ogólnopolskiej. Zorganizowała stałą ekspozycję „Dzieje miasta Olesna” –w Oleskim Muzeum Regionalnym do której opracowała projekt, napisała scenariusz, zebrała ikonografię do po raz pierwszy kompleksowo zaprezentowanej historii Olesna w nowej siedzibie muzeum. To zadanie wymagało dogłębniejszych poszukiwań źródeł w archiwach, zbiorach prywatnych, przeprowadzenia wywiadów, wykorzystania relacji świadków. Była współautorem wystaw czasowych w Oleskim Muzeum Regionalnym. Wdrażała wiele projektów dydaktyczno-wychowawczych -plenerów z zakresu multikulturowości, historii i funkcjonowania placówki w regionie dla różnych grup wiekowych. Organizowała i prowadziła w charakterze przewodnika wycieczki turystyczno-historyczne, angażuje się w oprowadzanie oficjalnych delegacji, w tym gości zagranicznych i przekazywaniu im informacji z zakresu historii i współczesności ziemi oleskiej. Jest autorem kilkuset artykułów w lokalnej prasie i 8 książek na temat historii lokalnej.
DE SILVA HAUS S.A. Sylwia i Krzysztof Respondek, Krzysztof Kasprzyk - Srebrny Laur Umiejętności i Kompetencji 2019 w kategorii - Polskie przedsiębiorstwo.
Państwo Sylwia i Krzysztof Respondek oraz Pan Krzysztof Kasprzyk są twórcami holdingu De Silva, który skupia różnie działalności gospodarcze. Począwszy od gospodarstwa rolnego o profilu mleczno – mięsnym. Gospodarstwo rolne wyspecjalizowało się w hodowli bydła mlecznego – produkcja roczna mleka sięga 7 milionów litrów. Warto podkreślić bardzo ciekawy profil produkcyjny gospodarstwa, a mianowicie hodowlę ekologiczną bydła typowo mięsnego rady high land.
Holding zajmuje się również działalnością hotelową, współpracują z międzynarodową siecią hotelową Accor. Posiadając 17 obiektów ich holding zalicza się do największych w Polsce firm hotelarskich o rodzimym kapitale. Hotele DeSilva powstały w 2006 roku, w którym zespół doświadczonych hotelarzy oraz projektantów rozpoczął opracowanie innowacyjnego produktu hotelowego, opartego o najlepsze międzynarodowe wzory oraz dostosowanego do realiów hotelarskiego ryku w Polsce. Punktem wyjścia do działań był pomysł na przyjazny hotel, zarówno dla klienta biznesowego jak i turystycznego. Wraz z otwarciem pierwszego hotelu DeSilva spółka rozwija się w oparciu o cztery marki własne (DeSilva Premium, DeSilva, DeSilva INN, by De Silva) oraz wpisując się w strategię rozwoju i synergię biznesową sieci, marki Accor – Mercure i Ibis.
Holding zajmuje się również budową dużych osiedli mieszkaniowych oraz budynków komercyjnych jak też wynajmem powierzchni biurowych i mieszkalnych. W przeszłości wybudowaliśmy osiedla mieszkaniowe w Piasecznie, na terenie Warszawy oraz Poznania. Na dzień dzisiejszy trwa rozbudowa osiedli mieszkaniowych w Kluczborku i na Świerczu oraz budowa nowoczesnego osiedla w Opolu.
Poprzez swoją prężną działalność gospodarczą stali się firmą (marką) rozpoznawalną w kraju i za granicą. Realizując naprawdę duże przedsięwzięcia, nie zapominają i chętnie wspierają lokalne oleskie inicjatywy. Inwestując środki finansowe w budowę nowych budynków i obiektów na terenie naszego miasta, przyczyniają się do rozwoju i poprawy komfortu życia jego mieszkańców.
Relacja z gali na stronie TVP Opole - https://opole.tvp.pl/46214379/29-gala-laurow-umiejetnosci-i-kompetencji?fbclid=IwAR1mLesBnwDdVwURDFo0YI0nxwvMsXDrDnB9gCsXtw-mClnJUKjsJmNWAXY
KRYSZTAŁOWY LAUR UMIEJĘTNOŚCI I KOMPETENCJI 2019
PLATYNOWE LAURY 2019
Kategoria: DOSKONAŁA ZAŁOGA
Kategoria : PLATYNOWY LAUR UMIĘJETNOŚCI I KOMPETENCJI
ZŁOTE LAURY UMIEJĘTNOŚCI I KOMPETENCJI
Kategoria : Pro Publico Bono
Kategoria : Menedżer, Lider Społeczno- Gospodarczy
Kategoria : Udana Inwestycja
Kategoria: Kultura
Kategoria : Załoga Wspólny Sukces
9. PHU TRANSKOM Robert Białdyga z Jaryszow
Kategoria : Samorząd terytorialny, zawodowy i gospodarczy.
SREBRNE LAURY UMIEJETNOŚCI I KOMPETENCJI 2019
Kategoria : Pro Publico Bono
Kategoria: Menadżer, Lider społeczno-gospodarczy
Kategoria : Polskie Przedsiębiorstwo
Kategoria : Kultura
Kategoria: Firma Społecznie Odpowiedzialna
Kategoria: Ambasador Spraw Polskich
24. Bartłomiej Mróz – Reprezentant Polski w Parabadmintonie
Kategoria : Nauka Innowacyjność
Kategoria : Kobieta Przedsiębiorcza
Kategoria: Firma Rodzinna
Kategoria: Samorząd terytorialny, zawodowy i społeczny
Kategoria : Medycyna i Inżynieria Biomedyczna
Nagroda Specjalna “Opolskiego Orła Księcia Jana Dobrego ” – BISKUP Andrzej CZAJA