Informujemy, że 31 maja 2024 r. (piątek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Urząd Stanu Cywilnego pełni dyżur w godzinach od 7:30 do 14:00.  Za utrudnienia przepraszamy.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - pobiegnij Tropem Wilczym!

Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki oraz Stowarzyszenie "Oleska Jedynka" 

zapraszają do udziału w kolejnej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym"

Zawodnicy zmierzą się ze sobą na dystansie 1963 metrów - odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek). 

 Po raz kolejny swoją obecnością zaszczyci nas major Wincenty Soliński. 

Kiedy - 1 marca 2020 r. godzina 12:00
Gdzie - Siedem Źródeł
Zapisy - od 11:15 na miejscu
Dla pierwszych 110 osób pakiet startowy, dla wszystkich ciepły posiłek!

01_PLAKAT_A2_TW_2020_POZIOM_v1.jpeg

 


Wiele upłynęło czasu, nim 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

"Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny."

Lech Kaczyński

 

9518_0_large.jpeg

Ku pamięci bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznego, dzień 1 marca ustanowiono świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu, komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

"Nasz naród odrzucił kłamstwo, szerzone przez dziesięciolecia w propagandzie komunistycznej" - napisał w swoim przesłaniu Prezydent RP Andrzeja Duda. "Ocaliliśmy swoją tożsamość i pamięć o tym, kto - w najtrudniejszych dla naszej wspólnoty czasach terroru i opresji dwóch reżimów totalitarnych: III Rzeszy Niemieckiej i Rosji Sowieckiej oraz jej satelitów - był prawdziwym bohaterem wolnej Polski, a kto jej ciemiężcą i zdrajcą" - przekonuje Prezydent.

 

 

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: