Urodziny 3 Szczepu "Feniks" w Oleśnie

„Jeśli pytasz, dlaczego zostałam harcerką, to ci powiem, że nie mogłam uczynić inaczej. Pozyskały mnie ich jasne oczy i mocny uścisk dłoni. Lojalność, prostota ich wzajemnego stosunku. Sposób ich życia i miłość przyrody. Miłość do ludzi, silniejsza niż miłość własna. Niesienie pomocy innym w miarę możliwości, dzień po dniu.”  - tymi słowami Komendantka 3 Szczepu Feniks przewodnik Olga Spychała otworzyła historyczne dla harcerzy w Oleśnie wydarzenie – Dzień Myśli Braterskiej, który był jednocześnie 10. rocznicą powstania Szczepu.

DSC_0867.jpeg

22 luty każdego roku to wyjątkowy dzień dla wszystkich harcerzy i scoutów na całym świecie. Ustanowiony w rocznicę urodzin założycieli skautingu Roberta i Olave Baden-Powellów Dzień Myśli Braterskiej to wielkie święto przyjaźni i zjednoczenia. Idea ta rokrocznie łączy ze sobą myślami ponad 50 mln ludzi. W lutym 2010 roku w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie podczas obchodów tego święta czyjeś marzenie zostało spełnione, czyjaś praca podsumowana, a plany na przyszłość nabrały kształtów – W Oleśnie powstał samodzielny harcerski szczep. Dzięki tej inicjatywie i pomocy wielu ludzi o wielkim sercu dla dzieci i młodzieży w mieście rozpoczęła się wspaniała przygoda. Cała dekada śpiewów, wyzwań, zabaw, nauki, przyjaźni. 200 Przyrzeczeń Harcerskich i Obietnic Zuchowych, 10 Zobowiązań instruktorskich, 20 obozów i kolonii, ponad 600 godzin zbiórek, 20 rajdów, 20 zimowisk, 8 edycji oleskich manewrów harcerskich. Zachowane zdjęcia i pamiątki pozwalające nam dostrzec upływ czasu, przypominają o tym dla jak wielu osób udało się, dzięki temu stworzyć warunki wspierające dojrzewanie, wychowanie i rozwój.
10. rocznica powstania szczepu była okazją do wielu wspomnień, a także podziękowań. Ponownie w tym samym miejscu w tym samym czasie zebrała się cała brać miłośników harcerstwa – wszyscy harcerze Hufca Lubliniec, do którego należy Szczep w Oleśnie, zuchy, instruktorzy, nauczyciele, rodzice, lokalne władze – razem niemalże 250 osób.

Podczas uroczystości uśmiechem, uściskiem, dobrym słowem i drobnym harcerskim wyróżnieniem dziękowaliśmy za wsparcie m.in. Panu Burmistrzowi Olesna Sylwestrowi Lewickiemu, sekretarzowi gminy Panu Januszowi Wojczyszynowi, Dyrektorom Szkół, Nadleśnictwu, Komendantowi Jednostki Wojskowej z Szumiradu, Komendzie Państwowej Straży Pożarnej. Ze wzruszeniem w oczach szukaliśmy słów, by oddać wdzięczność również przewodnikom na naszym harcerskim szlaku druhnom Ewie Bebłot, Aleksandrze Miedźwiedzik oraz druhowi Krzysztofowi Zbączyniakowi, od których to wszystko się zaczęło. Ponadto druhna Ewa Bebłot za zaangażowanie w tworzenie harcerstwa i służbę odznaczono brązowym krzyżem dla zasługi dla ZHP. Wspominaliśmy wszystkich dla nas ważnych, stworzyliśmy galerię postaci, które dokładając swoją cegiełkę zbudowali prawdziwą twierdzę. Prężnie funkcjonujące drużyny, które dziś stawiają sobie coraz odważniejsze cele. One także zasłużyły tego dnia na nagrodę, ponieważ, dzięki determinacji i zaangażowaniu udało im się zrealizować kampanię dotyczącą uzyskania dla szczepu imienia. I tak 22 lutego 2020 roku okazano wdzięczność i szacunek przeszłości, a także uhonorowano teraźniejszość. 3 Szczepowi Feniks nadano imię harcmistrz Natalii Jasińskiej – pierwszej Komendantki Hufca harcerskiego w Oleśnie.
Jesteśmy niezmiernie dumni z naszych dziesięciu lat doświadczenia, z naszych bohaterek Natalii Jasińskiej i Janiny Kłopockiej. Kolejnym celem, które zdaje się być już nieopodal jest posiadanie sztandaru szczepu. Mamy nadzieję, że niebawem i nim będziemy mogli się pochwalić.

 

Tekst: Zuzanna Tiffert
Zdjęcia: Paulina Kędzia

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: