Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Urząd Stanu Cywilnego pełni dyżur w godzinach od 7:30 do 12:00. Za utrudnienia przepraszamy.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych"Tropem Wilczym" 2020

Już po raz czwarty, Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki wraz ze Stowarzyszeniem "Oleska Jedynka", byli organizatorami  lokalnego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" w Oleśnie. Jak przyznają uczestnicy, jest w tym biegu coś niezwykłego, ponieważ jest się częścią wydarzenia w którym łącznie bierze udział ok. 75 000 biegaczy, w ponad 370 polskich miastach!

W Oleśnie, w ramach projektu, odbył się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek), po to, by razem pobiec mogły całe rodziny. Dla niektórych bieg stał się już rodzinną tradycją, co nas niezwykle cieszy!

_J9A9071.jpeg

Chociaż wynik na mecie nie był najważniejszy, to niepokonany okazał się Marcel Chodura, który otrzymał pamiątkową statuetkę.

_J9A9074.jpeg

Swoją obecnością, podobnie jak w ubiegłych latach, zaszczycił nas major Wincety Soliński - mieszkaniec Olesna, kombatant Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Jest on jednym z „Żołnierzy Wyklętych" z oddziału „Babinicza", pseudonim „Stuk", który w oddziale pełnił funkcję strzelca amunicyjnego. Po wojnie walczył w Konspiracyjnym Wojsku Polskim. Za swój patriotyzm został skazany na karę śmierci. Tylko dzięki amnestii nie dostał kuli w tył głowy. Wyrok zamieniono mu na długoletnią odsiadkę, w trakcie której zwiedził najcięższe więzienia przeznaczone dla więźniów politycznych PRL.


Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji wydarzenia składamy Nadleśniczemu Nadleśnictwa Olesno Panu Grzegorzowi Kimli, panu Arturowi Chęcińskiemu Gminnemu Koordynatorowi Sportu Szkolnego i nauczycielom PSP nr 1, niezawodnej ekipie z oleskiej "Dwójki" za posiłek, strażakom z OSP Kolonia Łomnicka za zabezpieczenie trasy oraz harcerzom 3 Szczepu "Feniks" w Oleśnie za dekorację medalową biegaczy!

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: