Tarcza antykryzysowa 1.1. - nowy pakiet pomocy dla Przedsiębiorców

W dniach 8/9 kwietnia 2020 roku Sejm przyjął rządowy projekt ustawy "Tarczy Antykryzysowej 1.1". Zakłada ona m.in. ulgę w składkach dla firm do 49 pracowników czy zasiłek dla rolników objętych kwarantanną.

Ze zwolnienia ze składek na ZUS będą mogli skorzystać przedsiębiorcy zatrudniający do 49 pracowników, a nie tylko do 9, jak było to dotychczas. Samozatrudnionym udostępnione zostaną mikropożyczki do 5 tys. zł oraz wydłużone do 3 miesięcy świadczenie przestojowego (2080 zł brutto) . Wyłączone z zajęć komorniczych oraz z egzekucji prowadzonych przez urzędy skarbowe zostaną pieniądze kierowane na działania zmierzające do powstrzymania epidemii.

Rolnicy i pracujący z nimi domownicy, w sytuacji objęcia obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19, będą mogli otrzymać zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę (czyli 1300 zł).

Autorzy „tarczy 1.1” wicepremier Jadwiga Emilewicz oraz minister Łukasz Schreiber z kancelarii premiera, podkreślili jednocześnie, że uchwalona przez Sejm „tarcza 1.1”. "ma charakter techniczny i jest rozszerzeniem „tarczy 1.0”. oraz jej korektą". Kolejne zasadnicze rozszerzenie pomocy dla przedsiębiorców, będzie uwzględnione w przygotowywanym przez Ministerstwo Rozwoju projekcie „tarczy 2.0”, której treść poznamy tuż po świętach wielkanocnych.

 

Pełny tekst projektu ustawy: tarczy 1.1” przyjętej przez rząd w dniach 8/9 kwietnia 2020 roku,

znajduje się w zakładce Ustawy i rozporządzenia.

PDFProjekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. (9.04.2020 r..pdf (1,67MB)
 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: