Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.

Odmrażanie gospodarki - szczegóły.

Odmrażanie gospodarki od 20 kwietnia 2020 roku

-szczegóły znoszenia ograniczeń dla przedsiębiorców-


 

Na konferencji prasowej w dniu 16 kwietnia 2020 roku Premier Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedzieli etapowe odmrażanie gospodarki.

Proces ten będzie przebiegał w czterech etapach, Terminy wprowadzenia kolejnych złagodzeń będą ściśle związane ze stanem epidemii w danej chwili a w szczególności z liczbą nowych zachorowań.

Rozmrażanie gospodarki etapy.jpeg

W pierwszym etapie znaczna zmiana dotyczyć będzie funkcjonowania sklepów. I tak limit osób mogących robić zakupy w jednym momencie, będzie zwiększony do 4 klientów na kasę, a w sklepach powyżej 100 mkw. będzie obowiązywał limit jednej osoby na każde 15 mkw. powierzchni sklepów.

I tak np, jeśli sklep ma 120 m/2 powierzchni, zakupy w jednym czasie będzie mogło zrobić 8 osób. Przy 450 mkw. będzie to już 30 osób. Zmiany te jednak nie zwolnią kupujących jak i przedsiębiorców z obowiązku przestrzegania zaostrzonych w czasie epidemii przepisów sanitarnych.

W drugiej turze łagodzenia obostrzeń, nastąpi otwarcie sklepów budowlanych również w weekendy (obecnie działają tylko w tygodniu). Otwarte zostaną również hotele i inne miejsca noclegowe, a także niektóre instytucje kultury, jak: biblioteki, muzea i galerie sztuki.

Zmiany zawarte w trzecim etapie pozwolą na ponowne uruchomienie lokali gastronomicznych, salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Będą mogły być również organizowane wydarzenia sportowe w otwartej przestrzeni i bez udziału publiczności. dla nie więcej niż 50 osób.

Na nowo rozpocznie się też funkcjonowanie żłobków i przedszkoli oraz nauka dzieci w klasach 1-3, ale z ustaloną maksymalną liczbą dzieci przebywających w jednej sali.

Ostatni czwarty etap znoszenia obostrzeń, umożliwi przywrócenie działalności salonów masażu, solariów, siłowni i klubów fitness a także kin i pozostałych podmiotów związanych z kulturą i rekreacją.

Najpóźniej znikać będą zakazy dotyczące organizowania imprez masowych, koncertów i festiwali muzycznych, które zwykle organizowane są najczęściej w okresie wakacyjnym.

Jak jednak podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Powrót do pełnej normalności będzie wtedy, kiedy zniknie epidemia.”.

Oznacza to, że zarówno terminy jak i zakres likwidowanych ograniczeń, może w każdym czasie ulec zasadniczym zmianom co przy solidarnym i rygorystycznym przestrzeganiu przez społeczeństwo wszystkich obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, może nastąpić dużo wcześniej niż zawarto to w założeniach.

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: