Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Urząd Stanu Cywilnego pełni dyżur w godzinach od 7:30 do 12:00. Za utrudnienia przepraszamy.

229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Obchodzimy dziś 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja - pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie, a drugiej na świecie po amerykańskiej. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, w tym roku także miejskie obchody miały charakter bardzo symboliczny.

Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem pocztu sztandarowego naszej gminy, odbyła się wyjątkowo w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, tj. 2 maja, w kościele pw. Bożego Ciała w Oleśnie. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz gminnych i powiatowych oraz mieszkańcy Olesna.

Po mszy św. Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki udał się pod pomnik Powstańców Śląskich, gdzie w imieniu mieszkańców Olesna złożył wiązankę kwiatów. W majówkę przypada bowiem także 99. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego.

W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy.

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: