Informujemy, że 31 maja 2024 r. (piątek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Urząd Stanu Cywilnego pełni dyżur w godzinach od 7:30 do 14:00.  Za utrudnienia przepraszamy.

Odmrażanie gospodarki. Kiedy III etap? Data publikacji: 10.05.2020 r.

Odmrażanie gospodarki. Kiedy III etap?

Rząd sukcesywnie znosi kolejne obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Od 20 kwietnia 2020.r możemy już swobodnie przemieszczać się po kraju, spacerować po lasach i parkach. Ułatwienia dotyczą również młodzieży powyżej 13 roku życia, która wcześniej mogła wyjść z domu wyłącznie w asyście osoby dorosłej. Wierni mogą też liczniej uczestniczyć w nabożeństwach a ich liczba uzależniona została od powierzchni świątyni. Pierwszy etap odmrażania gospodarki pozwolił również na zwiększenie liczby klientów w sklepach, która została również określona proporcjonalnie do powierzchni obiektu.

Drugi etap odmrażania gospodarki który rozpoczął się 4 maja br. umożliwił otwarcie hoteli, pensjonatów i innych miejsc noclegowych. W ograniczonym zakresie otwarto też galerie i centra handlowe. Od 06 maja rząd umożliwił samorządowcom podejmowanie decyzji w sprawie możliwości otwarcia żłobków i przedszkoli.

Trzeci etap, którego wdrożenie planowane jest na 18 maja br. ma pozwolić na wznowienie działalności m.in. zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych. Niewykluczone, że będziemy mogli również skorzystać z usług restauratorskich a także wziąć udział w niewielkich wydarzeniach sportowych.

Uruchomienie trzeciego etapu znoszenia obostrzeń, nastąpi jednak dopiero po ocenie aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju. Nieprzypadkowo bowiem odstępy czasowe pomiędzy znoszeniem kolejnych ograniczeń trwają 14 dni – tyle bowiem czasu potrzeba, aby po zakażeniu koronawirusem SARS Cov-2 rozwinęła się choroba COVID-19.

A co z wakacjami?

Póki co organizacja obozów czy kolonii dla dzieci i młodzieży, stoi pod wielkim znakiem zapytania. Możemy też raczej zapomnieć o wakacyjnych wyjazdach zagranicznych, ponieważ tak do końca nigdzie w Europie nie jest całkowicie bezpiecznie. W wielu krajach obowiązują też nadal ograniczenia w przekraczaniu granic przez obcokrajowców.

W związku z czym najlepszym rozwiązaniem na dzień dzisiejszy wydaje się być odpoczynek w kraju.

W Polsce mamy już ponad 2500 hoteli, w których jest 134.000 pokoi. Powinno więc wystarczyć dla wszystkich. Oprócz tego mamy też potężnie rozbudowaną bazę agroturystyczną, która oprócz wypoczynku proponuje również zdrową polską żywność.

Takie rozwiązanie byłoby więc podwójnie korzystne dla wszystkich, ponieważ wybierając odpoczynek w Polsce, pomożemy jednocześnie przetrwać kryzys tysiącom zatrudnionym w branży turystyczno-rekreacyjnej, która najbardziej dotkliwie odczuwa ograniczenia związane z epidemią.

W żadnym etapie znoszenia ograniczeń nie ma jednak mowy o znoszeniu zdrowego rozsądku we właściwym postępowaniu i zachowaniu się w społeczeństwie.

Prawda jest taka, że nie pozbędziemy się koronawirusa z dnia na dzień. W najbliższych miesiącach a może i latach, musimy się nauczyć z nim żyć i obok niego żyć, więc kiedy się ostatecznie go pozbędziemy zależy przede wszystkim od każdego z nas.

Bardzo dużo osób nadal jednak zachowuje się dość nieodpowiedzialnie, a nawet egoistycznie nie stosując się do zaleceń sanitarnych, np. nie przestrzegając obowiązku zasłaniania nosa i ust, czy nie zachowując co najmniej 1,5-metrowej odległości od innych.

Być może wynalezienie szczepionki pozwoli nam na skuteczną walkę z koronawirusem. Aby jednak doczekać tej chwili musimy spełnić dwa warunki a mianowicie przed zaszczepieniem musimy być przede wszystkim zdrowi no i oczywiście jeszcze żywi. Polecam te słowa szczególnie tym osobom, którym wydaje się że „wszystkim może się coś stać tylko nie mi”. Prawda jest taka , że to nigdy nie działało i nie działa.

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: