Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.

Olescy przedsiębiorcy korzystają z Tarczy Antykryzysowej

We wtorek, 2 czerwca 2020 r., w Urzędzie Miejskim w Oleśnie, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu realizowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, regionalnych konferencji i spotkań z przedsiębiorcami, którzy otrzymali wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej.

spotkanie2.jpeg

W Oleśnie o realizacji wsparcia z tarczy antykryzysowej oraz bieżącej sytuacji i potrzebach z lokalnymi przedsiębiorcami rozmawiał Wojewoda Opolski Adrian Czubak. Na zaproszenie Burmistrza Olesna Sylwestra Lewickiego na spotkanie przybyli przedstawiciele firm różnych branż, którzy skorzystali z rządowego wsparcia.

Wojewoda Adrian Czubak przedstawił informacje dotyczące skali pomocy przedsiębiorstwom z naszego województwa. Ponad 331 milionów złotych trafiło do przedsiębiorców z województwa opolskiego w ramach różnych instrumentów tarczy antykryzysowej - mówił wojewoda Adrian Czubak. Ogromnie cieszy, że przedsiębiorcy zauważają, że procedura otrzymania wsparcia nie jest skomplikowana i przebiega sprawnie i szybko.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że z tytułu rożnych instrumentów wsparcia przewidzianych w tarczy antykryzysowej do przedsiębiorców w całej Polsce trafiło już ponad 14,7 mld złotych.

Na Opolszczyźnie kwotę ponad 331 mln złotych przyznano:

  • ponad 92 mln złotych ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na ochronę blisko 21 tys. miejsc pracy,
  • 129 mln złotych przyznanych pożyczek dla mikroprzedsiębiorców,
  • prawie 61 mln złotych dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego dla firm i organizacji zatrudniających blisko 13 tys. osób,
  • blisko 50 mln złotych na świadczenia postojowe dla 25,2 tys. osób.

W ramach Tarczy, w naszym województwie rozpatrzono już ponad 70 procent wniosków. Podczas spotkania swoim doświadczeniem podzielili się przedstawiciele holdingu De Silva Haus Sp. z o.o., firmy NESTRO PPHU Sp. z o.o. oraz Rajpol Sp. J., którzy podkreślili, że jest to realna pomoc na ochronę miejsc pracy. Tarcza daje firmom narzędzia do przetrwania w tym trudnym okresie. Jak dodał Radosław Gliński - dyrektor firmy NESTRO, firma może mieć doskonały regulamin pracy, dobre warunki pracy, ale bez sprawdzonej, zaufanej kadry pracowniczej firma nie będzie istnieć, dlatego w nowej sytuacji, jakim jest pandemia koronawirusa najważniejsze dla jego firmy było zadbanie o zdrowie pracowników, przeorganizowanie trybu pracy na zdalną, a w tej chwili pozyskanie środków dla utrzymania załogi w składzie sprzed pandemii.

Burmistrz Sylwester Lewicki wspomniał o działaniach pomocowych podjętych przez samorząd. Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie przeciwdziałaniu sytuacji kryzysowej wywołanej COVID-19.

Na mocy tego aktu prawa lokalnego, poszczególni przedsiębiorcy mogą starać się o zwolnienie z rat albo raty lub części raty podatku od nieruchomości związanego z prowadzeniem działalności  za kwiecień, maj, czerwiec.

Dodatkowo przedsiębiorcy mogą uzyskać przedłużenie terminu płatności rat albo raty lub części raty podatku od nieruchomości związanego z prowadzeniem działalności.

Korzystając z okazji Burmistrz podziękował wszystkim zaangażowanym w pomoc finansową oleskiemu szpitalowi, a także w akcję szycia maseczek dla mieszkańców gminy - były to małe, jednak bardzo istotne działania, podejmowane w czasie kiedy sytuacja gospodarcza dla wszystkich była niepewna, a mimo to, pokazaliśmy, że potrafimy się zmobilizować i wzajemnie wspierać, za co wszystkim raz jeszcze serdecznie dziękuję.

Prezentacja - PDFTarcza Antykryzysowa.pdf (1,55MB)

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: