Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Od 25 lipca 2020 r. zniesiono kolejne obostrzenia.

Od soboty 25 lipca 2020 roku zmieniły się zasady związane z zachowaniem dystansu społecznego podczas wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Więcej osób będzie mogło uczestniczyć m.in. w wydarzeniach organizowanych na stadionach, w targach, w wystawach czy w aquaparkach.

Zgodnie z nowymi zasadami zdecydowanie więcej osób będzie mogło wziąć udział  w imprezach organizowanych w obiektach sportowych na wolnym powietrzu (m.in. na otwartych lub półotwartych stadionach, z miejscami siedzącymi lub bez). Obowiązująca dotychczas zasada udostępnienia do 25 proc. liczby miejsc na widowni zostanie zastąpiona regułą udostępnienia do 50 proc. liczby miejsc (uczestnicy będą zajmować co drugie miejsce, w rzędach naprzemiennie). W przypadku braku wyznaczonych miejsc o 0,5 m zmniejszono odległość, jaka musi być zachowana między widzami. Obecnie dystans ten wynosi 1,5 m. Uczestnicy imprez są wciąż zobowiązani do zakrywania ust i nosów.

W kinach, teatrach, salach koncertowych, klubach muzycznych, halach widowiskowo-sportowych, amfiteatrach i muszlach koncertowych - tak jak do tej pory – organizatorzy mogą udostępniać maksymalnie 50 proc. liczby miejsc, czyli co drugie miejsce na widowni. W przypadku braku wyznaczonych miejsc odległość między widzami lub słuchaczami musi wynosić 1,5 m. Wciąż obowiązuje zasada zakrywania nosów i ust przez uczestników wydarzeń.

W przypadku imprez plenerowych od 17 lipca obowiązują zasady zapewnienia co najmniej 5 m2  na osobę, wyznaczenia znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie dystansu oraz wyraźnego oddzielenia i oznaczenia terenu dla widowni, aby uniemożliwić mieszanie się publiczności np. ze spacerowiczami. Uczestnicy imprez plenerowych muszą zachowywać 1,5-metrową odległość od siebie, a także zakrywać usta i nosy, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 1,5 m od innych osób.

Są jednak wyjątki - obowiązek zachowania dystansu nie dotyczy więc osób, które przyszły na przedstawienie z dzieckiem poniżej 13. roku życia, osób towarzyszących osobie z niepełnosprawnością lub osobie, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie, a także osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

Nowe, liberalniejsze regulacje dotyczą też między innymi organizacji targów czy wystaw (nowy limit 2,5 mkw. na osobę, nie licząc obsługi, zamiast 4,5 mkw.) a także wstępu do aquaparków.


Wszyscy chcielibyśmy żyć, tak jak przed pandemią. Niestety jest to jeszcze niemożliwe, tym bardziej, że aktualnie brak jest skutecznego lekarstwa czy szczepionki na koronawirusa,  na które przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Dzisiaj jedynym „lekarstwem” aby uchronić się przed COVID-19 jest przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń i zdrowy rozsądek. Zakładajmy więc maseczki, odkażajmy ręce i zachowujmy dystans społeczny – respektowanie zasad higieny jest teraz najskuteczniejszą gwarancją zdrowia i życia.

 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP