Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.

Seniorzy w programie "Aktywny Senior"

Parafialny Zespół Caritas Borki Wielkie we współpracy z Zespołami Caritas Wysoka i Wojciechów realizuje  projekt „Aktywny Senior”. Projekt otrzymał dofinansowanie w  Konkursie ogłoszonym przez Caritas Polska. Partnerem Konkursu jest Fundacja Biedronka. Beneficjentami są Seniorzy 60+. Koordynatorem projektu jest pani Anna Meryk.

13 sierpnia 2020 roku w ramach projektu „Aktywny Senior”   odbyła się jednodniowa pielgrzymka  do Wadowic i Krakowa, szlakiem Papieża  Jana  Pawła II. W pielgrzymce wzięło udział 33 pielgrzymów.  Przewodnikiem był pan Henryk Zug. W drodze do Wadowic  w autobusie pielgrzymi obejrzeli film „Świadectwo”, w którym Kardynał Stanisław Dziwisz przybliża postać Jana Pawła II.   Pielgrzymkę rozpoczęto Mszą Świętą w sanktuarium św. Józefa w Wadowicach. Po Mszy Św. Ojciec Karmelita przybliżył zebranym historię Karmelitów Bosych, ich działalność w świecie i w Wadowicach. Nawiązał do  postaci Jana Pawła II, który wielokrotnie odwiedzał to sanktuarium. Pielgrzymi  zobaczyli szkaplerz Jana  Pawła II, który jest tu przechowywany, jako cenna pamiątka po świętym Papieżu.  

Następnie Pielgrzymi udali się do Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Tam, w 10-cio osobowych grupach, podziwiali liczne pamiątki, zdjęcia, obrazy z życia, bogatej twórczości i działalności Papieża. Następnie zwiedzano Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, w której znajduje się chrzcielnica, tron papieski i liczne obrazy i pamiątki związane z Janem Pawłem II. Po pysznych kremówkach na Wadowickim Rynku Pielgrzymi udali się do Krakowa. Zwiedzanie Krakowa rozpoczęto od Centrum Jana Pawła II, gdzie ponownie w obrazach i licznych pamiątkach przybliżona została postać Świętego Polaka. O godz. 1500  Pielgrzymi uczestniczyli w Koronce do Miłosierdzia Bożego. Następnie wędrując ulicami Krakowa i podziwiając jego zabytki, pielgrzymi zatrzymywali się w miejscach, w których  przebywał i pracował Jan Paweł II. Odwiedzono kościół pw. św. Floriana, Uniwersytet Jagielloński, Kościół Mariacki i sukiennice oraz Wawel. Grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie pod Oknem Papieskim. Na zakończenie odbył się  rejs po Wiśle. 

Wędrówka  szlakiem Jana Pawła II  zakończyła się w  późnych godzinach wieczornych. Pielgrzymi zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, ubogaceni słowami Jana Pawła II, wrócili szczęśliwie do domów.

tekst: Anna Meryk

20200813_114907 (002).jpeg

20200813_092204 (002).jpeg

20200813_165702 (002).jpeg

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: