Duży Park stał się Centrum Ochrony Różnorodności Biologicznej

Powitaliśmy 2021 rok! Jeśli ktoś z Państwa na liście noworocznych postanowień ma więcej aktywności na świeżym powietrzu mamy fantastyczną propozycję Oleski Duży Park w nowej odsłonie poleca się na spacery , bieganie, gimnastykę, a nawet grę w szachy.

LaiCoti-40.jpeg

Wszystko dzięki zakończonej kilka dni temu inwestycji Gminy Olesno pn. "Utworzenie centrum ochrony różnorodności biologicznej w Oleśnie" realizowanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, w partnerstwie z Nadleśnictwem Olesno. 

Całkowity koszt inwestycji - 1.691.604,38 zł

Dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 - 1.272.409,21 zł

Partner projektu - Nadleśnictwo Olesno - 64.856,10 zł

 

Projekt zrealizowany został przez firmę Park M ze Starego Sącza, która zaprojektowała także oleską promenadę.

Co się zmieniło? Przede wszystkim zniknął asfalt ze ścieżek, za wyjątkiem ulicy H. Brodatego i krótkiego odcinka wjazdowego dla osób niepełnosprawnych, który zamieniono na nawierzchnię mineralną, wodoprzepuszczalną.

Z Parku zniknęły również niebezpieczne dla owadów lampy parkowe, które zastąpiono przez ,,zimne” lampy LED, które dodatkowo nie powodują zanieczyszczenia świetlnego.

_LaiCoti-3.jpeg

I to na co czekaliśmy najbardziej - w parku posadzono 64 szt. nowych drzew (lipy, klony, buki, brzozy, kasztanowce), ponad 1100 szt. nowych krzewów (głóg, dereń, jaśminowiec, porzeczka, barwinek) i absolutny rekord: ponad 4,5 tys. szt. bylin (zawilec, kosaciec, sasanka, parzydło, miodunka, kopytnik i wiele innych).

Obok nasadzeń na drzewach zamocowano budki lęgowe dla ptaków, a między alejkami postawiono hotele dla owadów.

LaiCoti-02.jpeg

Park będzie pełnił także funkcje edukacyjne – na te potrzeby w samym centrum Parku zostały ustawione tablice edukacyjne poświęcone zagadnieniom bioróżnorodności i georóżnorodności w Oleśnie. Jeśli sytuacja na to pozwoli, wiosną zostaną zorganizowane lekcje w terenie dla uczniów oleskich podstawówek. 

LaiCoti-09.jpeg

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: