Informujemy, że 31 maja 2024 r. (piątek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Urząd Stanu Cywilnego pełni dyżur w godzinach od 7:30 do 14:00.  Za utrudnienia przepraszamy.

Zmarł prof. Franciszek Kokot, Honorowy Obywatel Olesna, nestor śląskich lekarzy, wybitny nefrolog i endokrynolog

 

Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 24 stycznia 2021 r. zmarł wybitny Oleśnianin, Honorowy Obywatel Olesna, światowej sławy lekarz, były rektor Śląskiej Akademii Medycznej - profesor Franciszek Kokot. W tym roku skończyłby 92 lata.

 

IMG_8463 — kopia.jpeg

Franciszek Kokot urodził się 24 listopada 1929 r. w Oleśnie. Był internistą, nefrologiem, endokrynologiem i patofizjologiem. Światowym pionierem w oznaczaniu funkcji przytarczyc. Autorem i współautorem prawie tysiąca publikacji naukowych, a także amerykańskich podręczników. Uważany był w świecie za jednego z ojców współczesnej nefrologii. Ponad 20 amerykańskich uczelni odwiedzał jako "visiting professor". Z jego prac nad immersją wodną korzystała NASA. 


W 1948 r. należał do pierwszego rocznika studentów rozpoczynających naukę na otwartej wtedy Śląskiej Akademii Medycznej. Uzyskał dyplom lekarza w 1953 roku. Ukończył specjalizację I stopnia w zakresie chorób wewnętrznych w 1955 r., a II stopnia w 1958 r. W 1957 r. otrzymał tytuł stopień kandydata nauk medycznych i w 1962 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. Na wniosek Rady Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w 1969 r. został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego Śląskiej Akademii Medycznej, a w 1982 r. otrzymał tytuł naukowy profesora zwyczajnego.

W 1975 objął funkcję Kierownika Kliniki Nefrologii Instytutu Chorób Wewnętrznych (przemianowaną w 1981 na Katedrę i Klinikę Nefrologii, a w 1997 – na Katedrę i Klinikę Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii). W 1979 ukazało się pierwsze wydanie książki autorstwa Franciszka Kokota "Choroby wewnętrzne". Pełnił funkcję prorektora ds. szkolenia podyplomowego w latach 1980–1982. Następnie w 1982 objął funkcję rektora Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, którą pełnił do 1984 roku.

Za wybitne zasługi odznaczony został przez Jana Pawła II orderem św. Sylwestra. Otrzymał też m.in. medal Ludwika Pasteura na Uniwersytecie w Strasburgu i medal 900-lecia Uniwersytetu w Bolonii. Był członkiem The Royal College of Physicians. Dziesięciokrotnie otrzymał tytuł doktora honoris causa, między innymi w 2000 roku wraz ze swoim mistrzem, prof. Kornelem Gibińskim, na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jak podkreślają Jego współpracownicy, był nieskazitelny w każdym wymiarze swojego życia - jako Człowiek, Naukowiec, Lekarz, Mąż, Ojciec i Dziadek... Cześć Jego pamięci!

 

 

Rodzinie oraz wszystkim Bliskim 

zmarłego Profesora Franciszka Kokota

wyrazy najszczerszego współczucia

składają:

Burmistrz Olesna

Sylwester Lewicki

oraz

Radni Rady Miejskiej  w Oleśnie

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: