Informujemy, że 31 maja 2024 r. (piątek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Urząd Stanu Cywilnego pełni dyżur w godzinach od 7:30 do 14:00.  Za utrudnienia przepraszamy.

O "akcji zima" w gminie Olesno

Ostatnie zimowe dni bez wątpienia cieszyły wszystkie dzieci, zaś dla osób, które poranki spędzały na odśnieżaniu obejść i samochodów oraz zdecydowanie wydłużonym czasie jazdy do pracy była to prawdziwa udręka. Ubiegły tydzień pokazał, że obfity, kilkugodzinny opad potrafi skutecznie sparaliżować ruch uliczny, a za utrudnienia obwinia się służby drogowe. Chcielibyśmy jednak wyjaśnić Państwu jak wygląda sytuacja związana z odśnieżaniem dróg i chodników na terenie naszej gminy.

Na akcję zima w sezonie 2020/2021 miasto zabezpieczyło ponad 240 tysięcy złotych. Odśnieżaniem dróg na terenie całej gminy zajmuje się firma  Usługi Transportowe Kus Bernard, która jako jedyna złożył ofertę na realizację tego zadania, zaś odśnieżaniem chodników zajmuje się Przedsiębiorstwo Usługowo – Handlowe ADA.

W czasie opadów do odśnieżenia jest ok. 150 km dróg będących w zarządzie gminy Olesno, w tym ok. 30 km na terenie miasta Olesno. W pierwszej kolejności odśnieżane są główne takty komunikacyjne, by jak najszybciej udrożnić komunikację, pozostałe drogi odśnieżane są pod koniec wystąpienia opadów.

W czasie ostatnich opadów śniegu, w nocy z 13 na 14 lutego br. , na teren gminy już o godzinie 3.00 wyjechał sprzęt, który sukcesywnie starał się udrażniać drogi gminne. Jednak nawet przy użyciu wszystkich dostępnych zasobów – ludzi i sprzętu (16 szt. ciągników przystosowanych do odpłużania oraz posypywania mieszanką piachu z solą, które obsługuje i jest w ciągłej gotowości 16 osób) musieliśmy liczyć się z utrudnieniami, które w taki sam sposób wszystkim utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego za każdym razem apelujemy o zrozumienie i cierpliwość oraz wyjątkową ostrożność i dostosowanie stylu jazdy do warunków.

Prosimy o zwrócenie uwagi na to, że na terenie miasta są takie ulice, gdzie nie ma możliwości przejechania pługo-piaskarką i trzeba je odśnieżać ręcznie, co zdecydowanie wydłuża czas akcji.

Przypominamy również o tym, że służby gminne odpowiadają wyłącznie za drogi gminne, natomiast chodniki przy prywatnych posesjach zgodnie z prawem powinny być odśnieżane przez właścicieli posesji.

Do tej pory na odśnieżanie wydaliśmy z budżetu gminy  183.101,20 zł, a mimo chwilowej odwilży, musimy liczyć się z tym, że do końca kalendarzowej zimy kwota ta może wzrosnąć.

Wszelkie uwagi na temat zimowego utrzymania dróg GMINNYCH można zgłaszać pod numerem telefonu 34 350 91 62.

 

Akcja Zima 2021

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: