Informujemy, że 31 maja 2024 r. (piątek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Urząd Stanu Cywilnego pełni dyżur w godzinach od 7:30 do 14:00.  Za utrudnienia przepraszamy.

Kolejne 30 mld. pomocy finansowej dla przedsiębiorców.

Kolejne 30 mld złotych przeznaczy polski rząd na ochronę miejsc pracy i pomoc dla przedsiębiorców w II kwartale 2021 roku. Poszerzony też zostanie katalog branż, które będą mogły korzystać z rządowego wsparcia.

Najważniejsze elementy wsparcia to:

  • poszerzenie listy branż, które ubiegają się o pomoc z Tarczy Branżowej,
  • pomoc w zakresie regulacji czynszowych dla najemców,
  • umorzenie 100% subwencji z Tarczy Finansowej PFR 1.0,
  • dofinansowanie środków dezynfekcji dla gastronomii, fitness i hoteli.

Tarcza Branżowa – pomoc na szerszą skalę

            W II kwartale ponad 60 branż znajdzie się na liście firm objętych Tarczą Branżową. Wsparcie otrzyma dodatkowo 16 nowych sektorów, m.in. branża beauty, branża handlowa (sklepy elektroniczne, sportowe, meblowe, budowlane, kosmetyczne). Wartość tej pomocy to 7 mld złotych. Przedsiębiorstwa chronione Tarczą Branżową mogą liczyć na:

  • bezzwrotną dotację w kwocie do 5 000 złotych,
  • zwolnienie ze składek ZUS dla firm do 49 zatrudnionych oraz dla jednoosobowych działalności gospodarczych,
  • postojowe w kwocie 2 080 złotych dla jednoosobowych działalności gospodarczych,
  • dofinansowanie miejsc pracy pracowników.

Umorzone subwencje – kolejne oszczędności dla przedsiębiorców

              Dłuższa lista branż objętych pomocą rządu to tylko jeden z kilku elementów rządowego wsparcia w II kwartale tego roku.  Umorzeniu podlegać będzie też 100% subwencji z Tarczy Finansowej PFR 1.0. Dla firm to oszczędność rzędu 7 mld złotych.

              Zmodyfikowana zostanie Tarcza Finansowa PFR 2.0 dla dużych firm, zatrudniających ponad 249 pracowników. Przedsiębiorstwa te będą mogły skorzystać z programu pożyczek na pokrycie 75% poniesionych strat w okresie od listopada 2020 do kwietnia 2021 r. Rząd przeznaczy na ten cel 17,5 mld złotych.

Ochrona czynszowa i wsparcie gastronomii

              Przedsiębiorcy mogą też liczyć na pomoc w zakresie kosztów najmu powierzchni. W okresie obowiązywania zakazów prowadzenia działalności, obiekty handlowe o pow. 2000 m2 otrzymają automatyczną obniżkę czynszu. Zapłacą o 80% mniej, a przez pierwsze trzy miesiące po ustaniu zakazu kwota opłat najmu będzie zmniejszona o 50%. 

              Planowane są również zmiany w prawie, które zniosą obowiązek wydłużenia umowy najmu o 6 miesięcy za każde uzyskanie zwolnienia z czynszu w okresie zamknięcia. Firmy będą mogły liczyć również na rządową pomoc prawną w zakresie obowiązujących rozwiązań prawnych umożliwiających uzyskanie obniżki czynszu. Polski Fundusz Rozwoju uruchomi program doradztwa i szkoleń.

Źródło informacji: Kancelaria Premiera

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: