100-lecie plebiscytu na Górnym Śląsku i III Powstania Śląskiego

W tym roku przypada 100-lecie plebiscytu na Górnym Śląsku i III Powstania Śląskiego. 100 lat temu miał miejsce największy zryw powstańczy Ślązaków w historii.

146A0173.jpeg

Pomnik Powstańców Śląskich na cmentarzu komunalnym w Oleśnie

Powstańcza walka o powrót do Polski piastowskiego Śląska cechowała się wyjątkową konsekwencją i skutecznością. Sto lat temu nikt nie mógł przewidzieć, że Powstania Śląskie wywrą tak duży wpływ na historię Polski. Trzy zrywy powstańcze w 1919 r., 1920 r. i 1921 r., otworzyły możliwości negocjacji i zmian, które dzięki nim wprowadzono. I za to dziś jesteśmy wdzięczni Bohaterom Powstań Śląskich. Ziemia te wyróżniała się na tle innych polskich dzielnic historycznych, najdłuższym, bo sześciuset letnim okresem braku łączności politycznej z Polską. Ale Ślązacy zachowali duchową, kulturową oraz językową więź z rodakami zamieszkującymi I Rzeczpospolitą, a po jej rozbiorach ziemie polskie pod zaborami. I to było fenomenalne.

Powstania śląskie to jedyne – obok wielkopolskiego – zakończone sukcesem polskie powstania.

Oleskie Muzeum Regionalne pragnie upamiętnić i uczcić tą rocznicę uwypuklając szczególnie POWSTAŃCZY ROZDZIAŁ ZIEMI OLESKIEJ. W związku z tymczasowym zamknięciem dla zwiedzających wszystkich muzeów w naszym kraju, na razie na łamach mediów społecznościowych, zachęcamy do zapoznania się z treściami wprowadzającymi w tematykę III Powstania Śląskiego w Oleskiem. Po otwarciu muzeum dla zwiedzających zapraszamy na wystawę poświęconą tej wyjątkowej Rocznicy.

Więcej na stronie muzeum - kliknij tutaj.

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: