Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Urząd Stanu Cywilnego pełni dyżur w godzinach od 7:30 do 12:00. Za utrudnienia przepraszamy.

Dziś mija 230 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja!

Dziś mija 230 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja! Biało-czerwona była cała Polska, nie inaczej wyglądało nasze miasto.

O godzinie 11:00 w kościele pw. Bożego Ciała odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem pocztu sztandarowego naszej gminy. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz gminnych i powiatowych oraz mieszkańcy Olesna.

Po mszy św. Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki wraz z delegacjami służb mundurowych, jednostek samorządowych oraz harcerzy udał się pod pomnik Powstańców Śląskich, gdzie w imieniu mieszkańców Olesna złożył wiązankę kwiatów.

 

146A0505.jpeg

Obchody miały miejsce pod pomnikiem Powstańców ponieważ w tych dniach obchodzimy także 100. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego (w nocy 2 na 3 maja 1921 r.), o którym Oleskie Muzeum Regionalne tak pisze:

"100 lat temu miał miejsce największy zryw powstańczy Ślązaków w historii. Powstańcza walka o powrót do Polski piastowskiego Śląska cechowała się wyjątkową konsekwencją i skutecznością. Sto lat temu nikt nie mógł przewidzieć, że Powstania Śląskie wywrą tak duży wpływ na historię Polski. Trzy zrywy powstańcze w 1919 r., 1920 r. i 1921 r., otworzyły możliwości negocjacji i zmian, które dzięki nim wprowadzono. I za to dziś jesteśmy wdzięczni Bohaterom Powstań Śląskich. Ziemia te wyróżniała się na tle innych polskich dzielnic historycznych, najdłuższym, bo sześciuset letnim okresem braku łączności politycznej z Polską. Ale Ślązacy zachowali duchową, kulturową oraz językową więź z rodakami zamieszkującymi I Rzeczpospolitą, a po jej rozbiorach ziemie polskie pod zaborami. I to było fenomenalne. Powstania śląskie to jedyne – obok wielkopolskiego – zakończone sukcesem polskie powstania.".

Więcej na - www.oleskiemuzeum.pl.

Po raz drugi, lecz miejmy nadzieję, że ostatni, to ważne święto narodowe musieliśmy obchodzić zdecydowanie skromniej, bo bez udziału licznych pocztów sztandarowych, wojskowej asysty honorowej i okolicznościowego występu uczniów oleskich szkół. 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: