Burmistrz Olesna wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego

Niezmiernie miło nam poinformować, że 27 maja br., w dniu Samorządu Terytorialnego, Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki odebrał z rąk Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, dyplom oraz Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego, która jest formą podziękowania i uznania za aktywne działanie na rzecz spraw lokalnych i determinację w rozwiązywaniu problemów obywateli - członków lokalnych wspólnot samorządowych.

 

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego została ustanowiona rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 czerwca 2015 roku. Odznaczenia nadawane są przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. To zaszczytne wyróżnienie, które jest nadawane za szczególne zasługi na rzecz samorządu terytorialnego:

  • w działalności w organach jednostek samorządu terytorialnego, związkach i stowarzyszeniach jednostek samorządu terytorialnego,
  • związane z wykonywaniem zadań dotyczących samorządu terytorialnego w urzędach administracji publicznej oraz w urzędach organów władzy publicznej,
  • w pracy naukowej i badawczej dotyczącej zagadnień związanych z jego działalnością.

Wygląd odznaki jest symboliczny. Na stronie licowej znajduje się wizerunek orła białego – nawiązujący do godła Rzeczpospolitej Polskiej. Ptak ten w swoich szponach trzyma klucze – obrócone piórami do góry i skierowane na zewnątrz – to symbol samorządności. Klucze do bram miasta są pozostałościami historii – momentu, gdy miasta zyskiwały mury obronne i bramy. Pomimo wielowiekowych przemian, jakie dokonały się w organizmach miejskich, symbol ten jest nadal używany. Kiedyś bramy i mury miejskie miały chronić mieszkańców przed napastnikami. Obecnie nie pełnią już tych funkcji, a furty są otwarte na znak gościnności włodarzy.

Odwrotna strona odznaki zawiera napis „LABOR OMNIA VINCIT” , czyli „PRACA WSZYSTKO ZWYCIĘŻA”. Hasło to zostało okolone wieńcem z dwóch stylizowanych, niezwiązanych gałązek wawrzynu - symbol zwycięstwa w równej walce.


Relacja z tego wydarzenia dostępna jest na stronie Kancelarii Premiera:

 

Źródło informacji: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej -  www.gov.pl

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: