Co przewiduje projekt Podatnika Bezgotówkowego?
Przedsiębiorcy dostaną możliwość skorzystania z jednego z dwóch pakietów:
Wydatki za nabycie terminala płatniczego i obsługę transakcji płatniczych będą nie tylko zaliczane w 100% do kosztów uzyskania przychodów, ale także odliczane ponownie w 100% od dochodu w ramach ulgi podatkowej.
Ulga obejmie szereg kosztów związanych z obsługą transakcji płatniczych, takich jak opłaty za najem, opłaty interchange czy opłaty systemowe. Maksymalna wysokość odliczenia to 1000 zł rocznie, a w przypadku podatników zwolnionych z kas rejestrujących będzie to aż 2500 zł.
Z ulgi mogą korzystać ci przedsiębiorcy, którzy nie przyjmowali płatności bezgotówkowych przy użyciu terminali przez ostatni rok, oraz ci, którzy korzystali z programu Polski Bezgotówkowej i utrzymają przyjmowanie płatności bezgotówkowych po zakończeniu programu. Tacy podatnicy będą mogli korzystać z ulgi podatkowej na terminal do 2 lat odkąd zaczęli ponosić koszty obsługi transakcji płatniczych.
Podatnik bezgotówkowy to Klient Premium, który otrzyma dwie korzyści. Wyższą, bezterminową ulgę na terminal i najszybszy zwrot VAT w całej Unii Europejskiej – 15 dni.
Pakiet oferuje przedsiębiorcom :
Zgodnie z założeniami projekt Podatnika Bezgotówkowego ma wejść w życie z początkiem 2022 roku.
Poradnik pn. poradnik bezgotówkowy
Podatnik_bezgotowkowy.pdf 3.53MB
Źródło informacji: Ministerstwo Finansów.