Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej podczas Dni Olesna 2021

"30 lat samorządu terytorialnego" - pod takim hasłem odbyła się tegoroczna uroczysta sesja Rady Miejskiej w Oleśnie, która zainaugurowała obchody Dni Olesna 2021.

Na sesję przybyli licznie zaproszni goście wśród nich radni Rady Miejskiej w Oleśnie wszystkich ośmiu kadencji oraz delegacje z partnerskich miast Olesna: Zalakaros - z burmistrzem Ferencem Novakiem na czele oraz z Arnsberga - pani Erika Hanhwald z synem Jensem,  duchowieństwo, przedstawiciele służb mundurowych, jednostek organizacyjnych gminy i powiatu oraz mieszkańcy Olesna.

Podczas sesji poznaliśmy tegorocznych laureatów medalu "Zasłużony dla Ziemi Oleskiej". W tym roku wyróżnieni zostali - Halina Mielczarek, Leszek Socha oraz Oleski Klub Krótkofalowców.

_H7A9229.jpeg

Halina Mielczarek

Określana mianem oleskiego van Gogha tworzy od kilku dekad różnorodne w formie, pełne spokoju, afirmacji życia, kontemplacji światła, pastelowej subtelnej kolorystyki tworzy obrazy- olejne, rysunki piórem, linoryty, akwarele. Zorganizowała 13  ekspozycji swojego malarstwa w rodzinnym mieście, a każda wystawa to smakowite pralinki wytrawnej bombonierki, którymi delektują się  wielbiciele jej talentu i kochający sztukę.

Rysuje, maluje, tworzy od niepamiętnych czasów, od dzieciństwa uwieczniając swój zachwyt nad przyrodą, uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, grafikę warsztatową i ceramikę unikatową.  Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu. Studia ukończyła w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Jako pracownik terapeutyczny Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz instruktorka plastyki w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie rozbudzała pasje artystyczne wśród dzieci i młodzieży i ma całe zastępy wychowanków. 

Eksponowała swoje prace  na wystawach w oleskim Miejskim Domu Kultury, Muzeum Regionalnym,w częstochowskich galeriach sztuki,  w Bibliotece Publicznej we Wrocławiu.

Związana jest z Klubem Plastyków Nieprofesjonalnych przy MDK, uczestniczy w plenerach malarskich, eksponując swoje prace podczas wystaw. Jej linoryty były ilustracją rozdziału poświęconego dżumie w książce: „Kościół św. Rocha, Rozalii i Sebastiana w Grodzisku”, wydaje kalendarze i albumy ze zdjęciami swoich obrazów.


 

Leszek Socha

Urodził się w Ustce, jako sześciolatek wraz z rodzicami przyjechał do Olesna i związał się z naszym miastem po dzień dzisiejszy . Tutaj ukończył szkołę zawodową , kształcąc się jednocześnie w szkole zegarmistrzowskiej w Krakowie ( dzisiaj takich szkół już nie ma). W 1971 r. otworzył zakład zegarmistrzowski, który nieprzerwanie funkcjonuje 50 lat. Stworzył miejsce, które nadaje rytm czasowi,  w którym bije serce zegara,  przypominając, że każda chwila życia jest cudem i tajemnicą.  Sam uosabia to wszystko, co wiąże się z etosem pracy mistrza umiejącego łączyć  tradycję i nowoczesność.  Pełen profesjonalizm, miła obsługa, niemal familiarna atmosfera małego zakładu, pielęgnującego najlepsze zegarmistrzowskie tradycje.

Drugą jego pasją jest turystyka. Przemierzył szlaki górskie od Bieszczad do Kotliny Górskiej.  Jest założycielem i wieloletnim prezesem Klubu Turystyki Kwalifikowanej PTTK, mającym na celu propagowanie turystyki pieszej i górskiej. Organizował wiele obozów wędrownych i  wycieczek górskich  korzystając głównie ze schronisk PTTK i PTSM . Te wyprawy mają magiczną moc uzdrawiania duszy i zdecydowanie pomagają zdystansować się do problemów dnia codziennego.


Oleski Klub Krótkofalowców

Krótkofalarstwo  jest niezwykle piękną pasją wielu ludzi, która daje możliwość posiadania własnej radiostacji, prowadzenia korespondencji radiowych z całym światem przy wykorzystaniu swojego indywidualnego znaku, oraz doskonaleniu znajomości języków obcych. Posiadając nowoczesne urządzenia nadawczo-odbiorcze, każdy posiadacz licencji ma możliwość do natychmiastowego nawiązania łączności drogą radiową z dowolnym zakątkiem kraju czy świata, dzięki czemu służy społeczeństwu, własnemu krajowi, a często i społeczności międzynarodowej. Pomoc krótkofalowców okazuje się nieraz zbawienna, a czasem bywa wcześniejsza i sprawniejsza niż pomoc innych służb łączności.

Oleski Klub Krótkofalowców , zrzesza 28 członków z kilku województw. Jego wieloletnim prezesem jest p. Marek Czarnecki. O  pasji, zaangażowaniu i umiejętnościach naszych krótkofalowców  świadczą ich sukcesy, a oto niektóre z nich :

- trzykrotne zajęcie I miejsca w Światowych Zawodach Krótkofalowych przeprowadzanych emisjami cyfrowymi.

- wielokrotne zwycięstwa w zawodach krajowych, które polegają na nawiązaniu jak największej ilości połączeń w określonym czasie

Ostatnio klub  oleskich miłośników krótkich fal  zdobył  puchar w zawodach organizowanych przez światowy związek krótkofalowców IARU Międzynarodową Unię Radioamatorską-z siedzibą w Genewie.

Medal odebrali - p. Andrzej Jagła, p. Janusz Szlosarczyk i jego syn Paweł Szlosarczyk.

 

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: