Dni Olesna 2021 za nami!

Tegoroczne Dni Olesna jak co roku rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miejskiej w Oleśnie, której tematem przewodnim w tym roku było 30-lecie samorządu terytorialnego. (RELACJA)

W obchodach Dni Olesna uczestniczyły delegacje miast partnerskich: Burmistrz węgierskiego miasta Zalakaros - Ferenc Novák z delegacją oraz Honorowa Wiceburmistrz niemieckiego miasta Arnsberg - Erika Hahnwald z synem. Z okazji Dni Olesna oraz na znak wieloletniej współpracy pomiędzy miastami Olesno - Arnsberg, pani Erika wręczyła na ręce Burmistrza Olesna Sylwestra Lewickiego symboliczną różę, która następnie została posadzona przed Urzędem Miejskim w Oleśnie.

DSC_0072.jpeg

Od lewej: Ottó Bognár, Péter Podlovics, László Ódor, Burmistrz Zalakaros Ferenc Novák, Honorowa Wiceburmistrz Arnsberga Erika Hahnwald, Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki.

O godz. 18:00 na oleskiej promenadzie mieszkańcy miasta i gminy Olesno mieli możliwość udziału w otwartym treningu siłowym z profesjonalnym trenerem personalnym oraz przedstawicielami fundacji Aktywnym Być.

 

Koncertowy wieczór na promenadzie otworzył występ uczniów i wykładowców z Planety Muzyki i Zabawy w Oleśnie. Po nich odbył się występ oleskich raperów: GAWRON//DARO feat. Karol, BADI, TRUJAK TJK, DON KARTON (za gramofonami DJ The Nasty Sound), którzy mocno rozbujali wszystkich zgromadzonych.

 

Piątkowe obchody Dni Olesna zakończył wakacyjny koncert uczniów Młodzieżowego Studium Muzyki Rozrywkowej w Oleśnie oraz Wind Band’u.

 

 


W sobotni poranek tradycyjnie jak co roku, amatorzy wędkowania spotkali się w Kucobach na Zawodach Wędkarskich o Puchar Burmistrza Olesna. Zwycięzcom puchary w imieniu Burmistrza Olesna wręczył Janusz Wojczyszyn – Sekretarz Gminy, który podziękował organizatorom i uczestnikom za wzięcie udziału w zawodach, co przyczynia się do utrwalania tradycji corocznych obchodów "Dni Olesna".

 

W tym samym dniu Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji zorganizowało IX Turniej Koszykówki Ulicznej „Streetbasket” upamiętniający Klaudię Brodacką.

W turnieju wzięło udział 15 drużyn. Mieliśmy przyjemność gościć drużyny: Just do it (Opole/Zduńska Wola), Sneaker Head Petrol z Opola, Sneaker Head Basketball z Opola, Cieńkie Bolki z Częstochowy, West Ball (Zduńska Wola), Los Łobuzos z Olesna, Żeton Team, Gwardia Młotów (Olesno), Harnaś z Puchy, Basketball I, Basketball II i Basketball III z Kluczborka, The Naturat (Otmuchów), Team Olesno oraz Dzieci Boiska.

Po zaciętej i bardzo wyrównanej rywalizacji pierwsze miejsce zajęła drużyna WEST BALL, drugie miejsce The NATURAT oraz trzecie jakże zaszczytne miejsce zespół Cieńkie Bolki. Dodatkowo odbył się konkurs rzutów za 3 punkty, w którym zwyciężył Kacper Dominiak (West Ball) jak i konkurs rzutów osobistych pościgowych, gdzie zwycięzcą został Paweł Szwonder (Sneaker Head).

Uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami jak i medalami, które wręczył prezes Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji – Jerzy Minkiewicz.

 


W sobotę wieczorem rozpoczęły się koncerty na Rynku oraz w amfiteatrze.

Koncertów zespołów Rock RoadsPolish Radio oraz Boogie Night, które wystąpiły na oleskim Rynku wysłuchała liczna widownia mieszkańców i gości.

 

W tym samym czasie, w amfiteatrze wystąpiła Książęca Orkiestra Symfoniczna i Wind Band pod batutą nowego dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie – Marka Kudry, w utworach Krzysztofa Krawczyka i Zbigniewa Wodeckiego. Utwory zaśpiewali uczestnicy programu „The Voice of Poland”: Michał Bober i Łukasz Szuba.

 

O 22:00 niebo nad Olesnem rozświetliło się wspaniałym pokazem sztucznych ogni, po którym na scenie amfiteatru pojawiła się gwiazda tegorocznych Dni Olesna - MROZU. Pomimo zmian jakie zostały wprowadzone, tzn. ograniczonej liczbie miejsc, wielu ludzi stojących poza amfiteatrem świetnie bawiło się przy muzyce jednego z najbardziej znanych w Polsce wokalistów, która rozbrzmiewała w całym mieście.

 


Niedzielne świętowanie tradycyjnie rozpoczęło się o godzinie 11:00 sumą odpustową u św. Anny.

 

O godz. 15:30 na deskach oleskiego amfiteatru rozpoczęła się biesiada śląska z Radiem Silesia i zespołem Arkadia Band.  Po nich na scenie pojawili się uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Oleśnie, którzy z okazji 40-lecia oleskiej Szkoły Muzycznej zagrali niesamowity koncert.

 

Najważniejszym punktem niedzielnych obchodów było wręczenie statuetek Róży Olesna 2021.

Tegorocznymi laureatami „Róży Olesna", zostali:

Ewa i Mirosław Wąsińscy

Rodzinna firma urozmaiciła i wzbogaciła mapę punktów oleskiej gastronomii  pielęgnując lokalne dziedzictwo kulinarne. Z Olesnem związani od 1991 r. kiedy rozpoczęli również działalność gospodarczą, która do  dzisiaj, oferuje bogatą paletę rodzimych  produktów o niepowtarzalnych walorach smakowych, opartych na tradycyjnych recepturach i naturalnych składnikach. Od 2000 r. utworzona przez nich Firma PAMAT na lokalnym rynku kulinarnym rozwinęła trzy lokale  gastronomiczno-usługowe z bogatą ofertą organizacji imprez okolicznościowych i biznesowych.

Matką ich restauracji była usytuowana w sercu miasta restauracja RATUSZOWA mocno akcentująca lokalny patriotyzm poprzez regionalne potrawy oraz estetykę wystroju wnętrza z motywami widoków Olesna. Kilka lat później utworzyli obszerny obiekt z noclegami i restauracją „u Wąsińskich”, o której na stronie firmy możemy przeczytać „Restauracja „u Wąsińskich” to magiczne miejsce, pełne niezwykłej atmosfery. Otwierając się na Państwa potrzeby, tworzymy wymarzone przyjęcia weselne w jednej z naszych sal. W naszych progach z przyjemnością przywitamy zarówno duże wydarzenia, jak i kameralne spotkania w gronie najbliższych lub spotkania służbowe i konferencje”.  Przy nim działają dwa profesjonalne korty tenisowe wzbogacające infrastrukturę sportową Olesna. 

Kolejnym ważnym punktem na mapie gastronomicznej Olesna była założona przez nich w 2009 r. „Kuchnia Domowa”, gdzie klient wybiera dania oraz ich proporcje i wielkość. Świadczona jest także usługa obiadów abonamentowych  z dowozem do domu klienta. Od 2005 r PAMAT wchodzi  w skład kluczborsko- oleskiej organizacji turystycznej KOLOT. Poprzez spójne połączenie doświadczenia ze świeżością pomysłów stworzyli restauracje, w których zjemy pysznie  od klasyki po innowacje kulinarne w stylowo zaaranżowanej przestrzeni. Godnym podkreślenia jest również fakt zaangażowania w trudnym okresie pandemii w pomoc potrzebującym. Wraz z synami Mateuszem i Patrykiem stworzyli miejsca, które  tętnią energią, koncentrują się nie tylko wokół kuchni, ale także kultury – są centrum życia towarzyskiego, ważnych wydarzeń i stają się więc miejscami, które łączą ludzi w Oleśnie.

034.jpeg

Siostra Dolores (Dorota Zok)

Oleśnianka - przez 20 lat pełniła posługę misjonarki na Czarnym Lądzie. Urodzona w Oleśnie, po ukończeniu LO,  idąc w ślady swojego starszego brata  Werbisty ojca  Joachima Zoka, postanowiła zostać misjonarką. Po maturze przez rok pracowała w Szkole Podstawowej w Grodzisku. W 1983 r. wstąpiła do Zgromadzenia Misyjnego Sióstr Służebnic Ducha Świętego w Raciborzu. Po złożeniu ślubów uczyła się pielęgniarstwa w Niemczech.  Po powrocie do Raciborza w 1992 r.  złożyła w domu macierzystym śluby wieczyste. Ponieważ jej  pierwszą placówką misyjną miała być dawna kolonia portugalska – Angola, została skierowana do Portugalii w celu nauczenia się tamtejszego języka.  W  Angoli   posługiwała ludziom bardzo ciężko dotkniętym przez los – trędowatym, opuszczonym, dzieciom ulicy. Pracując tam w bardzo trudnych warunkach, w atmosferze bratobójczej wojny, biedy i głodu, doświadczyła chorób tropikalnych z malarią na czele.

W 2002 r. wyjechała do RPA by założyć nową placówkę misyjną, tam opiekowała się   dziećmi zarażonymi wirusem HIV oraz chorymi na AIDS. Swoje wspomnienia, wrażenia i przeżycia związane z pracą na  misjach  opisała w książkach „Idź za głosem serca”, „Mądrość Afryki”, „Boże Narodzenie w Afryce”, „Matko Afryki”. Po powrocie do kraju pracowała  w duszpasterstwie akademickim (Resurexit) w Opolu, współpracując z duszpasterzami akademickimi: ks. Eugeniuszem Plochem i oleśnianinem ks. Marcinem Cytryckim. Brała udział w założeniu w Opolu nowej placówki sióstr. Posługiwała w kurii opolskiej i radiu Doxa, animacji misyjnej, nowej ewangelizacji i była odpowiedzialna za wspólnotę sióstr.

W styczniu 2015 r. została wybrana Przełożoną Prowincjalną Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego (oraz członkiem Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich w Polsce). W 2019 r. została wyróżniona medalem  Unitas in Veritate – Jedność w Prawdzie. W 2020 r. została wybrana przewodniczącą zarządu Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych tym samym stoi na czele wszystkich sióstr zakonnych w Polsce.

029.jpeg

Hubert Brodacki

Swoją przygodę jako fryzjer rozpoczął w 1985 roku, a 4 lata późnej, bo w 1989 roku, przejął salon po swoim mistrzu i przyjacielu  - Janie Piechu. Z biegiem lat pojawiły się nowe perspektywy, a chęć rozwoju zaowocowała powstaniem w 2000 roku  2 nowych salonów, tym razem w Kluczborku. Cieszył się i cieszy się nadal bardzo dobrą opinią jako fryzjer, mistrz i pracodawca, dlatego uczniów chcących się szkolić pod jego okiem było i jest wciąż bardzo wielu. Jego kolejnym krokiem w działalności gospodarczej było wybudowanie nowego, większego oraz przede wszystkim nowocześnie wyposażonego salonu w 2013 roku w Oleśnie.

Jak wiemy, rok 2020 był dla nas wszystkich bardzo trudny. Pandemia przyniosła ze sobą wielkie spustoszenie, pokrzyżowała plany i unicestwiła wiele inicjatyw ekonomicznych. Jednak mimo tych trudności, udało się kolejny raz, tym razem w Kluczborku, wznieść mury salonu nowej generacji, który połączył 2 zakłady pracy. W stworzonych przez niego firmach znalazło zatrudnienie 40 ludzi. Przez cały ten okres, aż do dzisiaj,  wyszkolił  ponad 50 uczniów.

Chęć rozwoju i poszerzania oferty proponowanych w jego zakładach usług, każdego dnia napędza go  do dalszego kształcenia się, organizowania szkoleń, podążania za duchem czasu.

Miłośnik fryzjerstwa oraz barberstwa, odpoczynek znajduje  w muzyce, która jest jego wielką pasją. Jest aktywnym społecznikiem, członkiem orkiestry dętej w Borkach Wielkich. Prywatnie jest mężem i ojcem czwórki dzieci.

032.jpeg


Po ceremonii wręczenia Róż Olesna, tradycyjnie na scenie pojawił się kabaret. W tym roku mieliśmy przyjemność gościć jeden z najpopularniejszych polskich kabaretów - Kabaret SMILE. Przygotowane skecze rozbawiły licznie zgromadzoną publiczność.

 

W niedzielę nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Na oleskim Rynku odbyły się animacje dla dzieci oraz pokazy naukowe Centrum Nauki Kopernik, których unikatowy format (wiedza naukowa przeplatana efektownymi eksperymentami okraszonymi poczuciem humoru) przyciągnął uwagę wielu dorosłych i dzieci.

O godzinie 16:30 na Rynku odbyło się przedstawienie teatralne dla najmłodszych pn. „Piraci z Karaibów”.

Natomiast na małej scenie na Rynku wystąpiła finalistka programu „The Voice of Poland” Ana Andrzejewska z zespołem (jazz) oraz legendarny zespół szantowy EKT Gdynia, których gorąco powitała oleska widownia.

 

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym - osobom prywatnym i firmom, służbom mundurowym i porządkowym za organizację i sprawne przeprowadzenie tegorocznych Dni Olesna!

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: