Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.

List Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy do Organizatorów i Uczestników Biegu TROPEM WILCZYM

"Organizatorzy i Uczestnicy

Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym

w 2021 roku

 

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich biorących udział w tegorocznej, już dziewiątej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w tę nowoczesną i niezwykle popularną formę oddawania czci uczestnikom drugiej konspiracji. W tym roku minęła dekada, odkąd obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Przez tych dziesięć lat święto państwowe, którego ustanowienie zainicjował Prezydent Profesor Lech Kaczyński, trwale wpisało się w nasz polski kalendarz. Bardzo się cieszę, że rodacy coraz powszechniej uznają za bohaterów naszej niepodległości żołnierzy antykomunistycznego podziemia i składają im hołd. Uważam za niezwykle potrzebne, by oprócz oficjalnych uroczystości – centralnych i lokalnych – pamięć o Wyklętych-Niezłomnych i wiedza o ich walce z czerwonym totalitaryzmem docierały za pomocą różnorodnych wydarzeń, publikacji i pamiątek zwłaszcza do młodego pokolenia. Dlatego gorąco dziękuję wszystkim Państwu, którzy korzystając z masowych imprez sportowych i rekreacyjnych, przybliżają tysiącom Polaków wartości i tradycje patriotyczne.

Trwająca pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiła, że biegi „Tropem Wilczym” nie mogły odbyć się, tak jak zwykle, 1 marca. Zamiast tego jednak pobiegną Państwo 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego i zarazem 101. rocznicę wielkiej wiktorii warszawskiej w wojnie z bolszewikami. Ta data również mówi nam wiele o losach Wyklętych-Niezłomnych. W istocie bowiem działania Sowietów wymierzone przeciwko Polsce i Polakom w okresie II wojny światowej – od wspólnej z III Rzeszą Niemiecką inwazji, przez ludobójstwo katyńskie i wywózki na Wschód, zwalczanie partyzantki akowskiej na Kresach i prześladowania uczestników akcji „Burza”, aż po represje powojenne – były swoistą zemstą za klęskę, którą zadaliśmy im w wojnie 1920 roku. Wielu jej weteranów – współautorów tamtego wiekopomnego zwycięstwa – brało zresztą udział w zbrojnym oporze przeciwko sowietyzacji Polski oraz padło ofiarą terroru NKWD i UB. Wreszcie, obecne święto jest doskonałą okazją do uczczenia Wyklętych-Niezłomnych również dlatego, że byli oni – w to nikt dziś już nie może wątpić – żołnierzami Rzeczypospolitej i podczas dzisiejszych uroczystości czcimy także ich zasługi dla Ojczyzny.

Dziękując raz jeszcze wszystkim Państwu za pamięć o bohaterach zrywu antykomunistycznego, z serca życzę, aby tak liczne działania społeczne, wśród których szczególne miejsce zajmuje Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, przyczyniły się do utrwalenia patriotycznego ducha wśród rodaków, a zwłaszcza ludzi młodych, którzy poniosą w przyszłość etos i ideały drugiej konspiracji, budując wolną, silną, bezpieczną i dostatnią Rzeczpospolitą.

Cześć i chwała bohaterom!

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej


Andrzej Duda"

 


Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" w Oleśnie odbędzie się 15 sierpnia 2021 r. o godzinie 13:00 na terenie uroczyska "Siedem Źródeł".

Zawodnicy zmierzą się ze sobą na dystansie 1963 metrów - odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek). 

W tym roku będzie również możliwość pobiegnięcia na dystansie 5 km.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU !

01_PLAKAT_2020.jpeg

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: