Informujemy, że 31 maja 2024 r. (piątek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Urząd Stanu Cywilnego pełni dyżur w godzinach od 7:30 do 14:00.  Za utrudnienia przepraszamy.

Obchody Święta Wojska Polskiego oraz Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" 2021

W dniu 15 sierpnia 2021 r. Olesno uczciło pamięć uczestników Bitwy Warszawskiej z 1920 r. - jednej z najważniejszych bitew w historii Polski, nazywanej ,,Cudem nad Wisłą”.

W kościele pw. Bożego Ciała odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny, a po niej, pod pomnikiem Lotników Polskich delegacje władz samorządowych, służb mundurowych i szkół złożyły kwiaty.

Wcześniej odegrany został hymn państwowy, a uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. księżnej Jadwigi Śląskiej, wystąpili w okolicznościowym programie.

 


Tego samego dnia około 50-ciu biegaczy i wielu kibiców uczestniczyło w IX Edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym, o godzinie 13:00 na terenie uroczyska "Siedem Źródeł". 

O55A8891.jpeg

Impreza z przyczyn niezależnych od organizatorów była już dwukrotnie przekładana. Zwykle bieg odbywał się w okolicy 1 marca, ale w tym roku z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa i obowiązujące regulacje prawne było to niemożliwe. Ostatecznie data biegu padła na Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia), a uczestnicy mimo wysokiej temperatury pobiegli by uczcić pamięć o Żołnierzach Wyklętych. 

Tegoroczny bieg był wyjątkowy z dwóch powodów. Pierwszym z nich była obecność majora Wincentego Solińskiego, mieszkańca Olesna, kombatanta Konspiracyjnego Wojska Polskiego, który jak co roku wystartował bieg. Major Soliński jest jednym z "Żołnierzy Wyklętych" z oddziału „Babinicza", pseudonim „Stuk", który w oddziale pełnił funkcję strzelca amunicyjnego. Po wojnie walczył w Konspiracyjnym Wojsku Polskim. Za swój patriotyzm został skazany na karę śmierci. Tylko dzięki amnestii nie dostał kuli w tył głowy. Wyrok zamieniono mu na długoletnią odsiadkę, w trakcie której zwiedził najcięższe więzienia przeznaczone dla więźniów politycznych PRL.

O55A8819.jpeg

Drugim powodem była obecność ppłk Arkadego Smolińskiego - Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Opolu, płk rez. Tadeusza Lipińskiego oraz państwa Krystyny i Tadeusza Kukułów. Państwo Kukuła w uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej oraz wychowania trzech synów, którzy nienagannie pełnili czynną służbę wojskową, decyzją Ministra Obrony Narodowej, z rąk ppłk Arkadego Smolińskiego zostali odznaczeni srebrnym medalem za zasługi dla obronności kraju.  

O55A8804.jpeg

O55A8810.jpeg

W IX edycji biegu, uczestnicy mieli możliwość przebiegnięcia dwóch dystansów, tj. 1963 m oraz 5 km. Dystans jaki przebiegła większość uczestników - 1963 metry - symbolicznie nawiązywał do roku, w którym został stracony ostatni żołnierz - Józef Franczak ps. Lalek.

Co roku wydarzenie pt. "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" jest organizowane na wielką skalę. W 2020 roku w Biegu wzięło udział ponad 75 000 uczestników z 370 miast: ok 300 miast-partnerów, 9 miast zagranicznych (Chicago, Christchurch, Herdorf, Keysborough, Londyn, Nowy Jork, Penrose Park, Wiedeń, Wilno), 50 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 7 misji wojskowych za granicą (Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd. 

Projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" to inicjatywa, która z jednej strony ma przypominać o zasługach wielkich Polaków, którzy zostali uznani za zdrajców przez władze komunistyczne, a także dotrzeć poprzez sport do jak największego grona ludzi. 

Organizatorami lokalnego  biegu była Gmina Olesno i Stowarzyszenie "Oleska Jedynka". 

Wszystkim uczestnikom biegu oraz obecnym w tym dniu z nami dziękujemy za przybycie i fantastyczną atmosferę i mamy nadzieję... do zobaczenia za rok!

 

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: