Z wizytą w partnerskim mieście Zalakaros

W dniach 18-21 sierpnia 2021 r. Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki wraz z delegacją z Olesna uczestniczył w obchodach XXIV rocznicy nadania praw miejskich partnerskiemu miastu Zalakaros.

10.jpeg

Podczas uroczystego otwarcia Dni Zalakaros, Burmistrz Olesna wręczył Burmistrzowi Zalakaros - Ferencowi Novákowi list gratulacyjny oraz życzył kolejnych lat pełnych sukcesów, szerokich perspektyw rozwoju oraz satysfakcji z dalszej pracy. Burmistrz w swoim przemówieniu podkreślił, iż  pomimo ostatnich trudnych miesięcy ogólnoświatowej pandemii, miasta: Olesno i Zalakaros (jak Polak-Węgier – dwa bratanki), nadal trwają w przyjaźni i sympatii do siebie i swoich narodów, dzięki czemu w tym roku mogą świętować już 13 rok partnerstwa.

Z kolei w piątek 20 sierpnia, delegacja z Polski z okazji podwójnego narodowego święta Węgier – Dnia św. Stefana oraz święta Nowego Chleba - uczestniczyła w uroczystej Mszy św., która odbyła się w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Zalakaros. Po Mszy św. nastąpił przemarsz pod pomnik Stefana I Świętego - pierwszego węgierskiego władcy koronowanego na króla - gdzie Burmistrz Olesna wraz z sekretarzem gminy Olesno Januszem Wojczyszynem złożyli wiązankę kwiatów.

Podczas pobytu w Zalakaros, burmistrzowie zadeklarowali dalszą międzynarodową współpracę pomiędzy miastami Olesno - Zalakaros, w tym poprzez m.in. wspólne działania kulturalne i sportowe,  współpracę szkół oraz Ochotniczych Straży Pożarnych, wymianę młodzieży, wizyty seniorów oraz wzajemną promocję. Olesno będzie promowało miasto Zalakaros jako miasto turystyczne, bowiem na jego terenie znajduje się  ponad 10-cio hektarowy kompleks basenów zewnętrznych i krytych z wieloma atrakcjami, w tym baseny lecznicze z wodą termalną o różnej temperaturze i unikatowym składzie, które co roku odwiedza około 700 tys. turystów.

Strona internetowa miasta Zalakaros: https://zalakaros.hu/en

 

 

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: