Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Urząd Stanu Cywilnego pełni dyżur w godzinach od 7:30 do 12:00. Za utrudnienia przepraszamy.

10. Narodowe Czytanie na oleskim Rynku

Od 2012 roku tradycją stało się, że w pierwszą sobotę września w całej Polsce pod patronatem Pary Prezydenckiej odbywa się akcja publicznego czytania największych dzieł należących do kanonu literatury polskiej. Wydarzenie mające na celu popularyzację czytelnictwa, a także zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W tym roku, 4 września 2021 r., czytaliśmy "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Utwór  wyjątkowy, który mimo stu piętnastu lat od powstania nic, a nic się nie zestarzał. Używamy  nowszego języka, jest w nim mniej germanizmów, a więcej anglicyzmów, ale tematyka i przesłanie sztuki są nadal aktualne.

KS4_6955.jpeg

W swej twórczości Zapolska wykpiwała moralną obłudę mieszczaństwa, opisywała fakty i zjawiska życia codziennego, oraz trudną sytuację kobiet w społeczeństwie. Była przekonana o społecznej służbie literatury. A Moralność pani Dulskiej to jedno z najważniejszych osiągnięć pisarki. Utwór ukończony jesienią 1906 roku we Lwowie, swoją prapremierę miał  15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie.  
W 1911  Zapolska napisała dokończenie tej historii  pod tytułem Śmierć Felicyjana Dulskiego.
Na oleskim Rynku mogliśmy wysłuchać sztuki przeczytanej przez oleskich lektorów. 10. Narodowe Czytanie rozpoczął burmistrz Olesna, Sylwester Lewicki. 

A kwestie bohaterów sztuki czytali (alfabetycznie wg ról):

  • Beata Biniek, oleska artystka, nauczycielka - Aniela DULSKA 
  • Kinga Siegert, blogerka i recenzentka książek – Hesia Dulska  
  • Michał Drab, muzyk i  pisarz - Zbyszko Dulski 
  • Patrycja Klima  uczennica - Hanka, służaca 
  • Irena Hadasik Radna Rady Miejskiej VIII kadencji, przedsiębiorca - Juliasiewiczowa z Dulskich 
  • Maria Mitrenga Przewodniczącą Miejskiej Rady Seniorów - Tadrachowa matka chrzestna Hanki 

Już dziś zapraszamy na 11. Narodowe Czytanie w pierwszą sobotę września 2022 roku, kiedy to wspólnie przeczytamy Ballady i romanse Adama Mickiewicza.

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: