Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Urząd Stanu Cywilnego pełni dyżur w godzinach od 7:30 do 12:00. Za utrudnienia przepraszamy.

Biało-czerwone Olesno w Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów - niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polaków, nasz kraj odzyskał suwerenność.

Dziś, w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, chyliliśmy czoła przed wszystkimi bohaterami tamtych wydarzeń, dziękując za ofiarę i trud kilku pokoleń naszych rodaków. O godzinie 11:00 w kościele pw. Bożego Ciała odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem ks. proboszcza Waltera Lenarta.

 

Po niej uczestnicy mszy - mieszkańcy, poczty sztandarowe oraz delegacje władz samorządowych, władz mundurowych, jednostek organizacyjnych gminy, placówek oświatowych, harcerze, przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych oraz klasa mundurowa z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie, udali się na cmentarz komunalny, pod pomnik Lotników Polskich, gdzie w otoczeniu biało-czerwonych flag, zaśpiewali wspólnie hymn Polski. 

W okolicznościowym wystąpieniu, Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, mówił - Jakże aktualne są dzisiaj słowa, że niepodległość odzyskana ponad 100 lat temu nie jest dana narodowi polskiemu raz na zawsze. Wymaga ona od każdego pokolenia troski o Ojczyznę. Pogłębiający się kryzys na naszej wschodniej granicy stawa przed nami nowe, ogromne wyzwania. Ochrona polskiej granicy leży w naszym najgłębszym interesie narodowym. Zagrożone są również stabilność i bezpieczeństwo całej Unii Europejskiej. Jest to sytuacja nadzwyczajna, która wymaga nadzwyczajnych działań, ale przede wszystkim wymaga od nas odpowiedzialności, solidarności i jedności.

11 listopada niech będzie też symbolem silnej Polski, która zajmuje takie miejsce w Europie, jakiej z jej ponad tysiącletniej historii, z jej bohaterskiej walki w wieku XIX i XX, się należy, na które uczciwie zasłużyła.  Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzę wszystkim mieszkańcom Gminy Olesno zdrowia, wszelkiej pomyślności i aby dla każdego z nas, wolna Polska była miejscem szczególnym dla którego warto żyć!

Po przemówieniu Burmistrza delegacje złożyły wiązanki biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem Lotników Polskich, a uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Oleśnie, podczas krótkiego występu, pięknie odśpiewali pieśni patriotyczne. 

 

Dziękujemy Staroście Oleskiemu Rolandowi Fabiankowi z delegacją Starostwa Powiatowego, Radnym Rady Miejskiej w Oleśnie, wszystkim delegacjom i pocztom sztandarowym szkół podstawowych i ponadpodstawowych, komendantom Komendy Powiatowej Policji w Oleśnie oraz Powiatowej Straży Pożarnej w Oleśnie, klasie mundurowej Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie, delegacji Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości, harcerzom 3. Szczepu Feniks z Olesna oraz komendantowi Hufca Lubliniec,  a przede wszystkim mieszkańcom, za obecność i wspólny udział w tej części obchodów Dnia Niepodległości. 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: