Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.

Umowa SIM Opolskie podpisana

SIM.jpeg

fot. Fabian Miszkiel

Jedenaście samorządów podpisało 29 listopada 2021 r.  w Nysie umowę powołującą do życia SIM Opolskie. To druga taka inicjatywa w województwie. W ramach rządowego programu tworzone są Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. W imieniu Gminy Olesno umowę podpisał Zastępca Burmistrza Jerzy Chęciński. 

Celem zawiązanej formalnie współpracy jest budowanie domów mieszkalnych oraz ich eksploatacja na zasadach najmu. 

Nowy SIM tworzy 12 samorządów w tym: Gmina Brzeg, Gmina Dobrodzień, Gmina Głuchołazy, Gmina Grodków, Gmina Kluczbork, Gmina Lewin Brzeski, Gmina Niemodlin, Gmina Nysa, Gmina Olesno, Gmina i Miasto Opole, Gmina Popielów, Gmina Prószków oraz ustawowo Krajowy Zasób Nieruchomości.

W pierwszym etapie działalności, spółka zamierza wybudować 1250 nowych lokali mieszkalnych, które będą zlokalizowane częściowo na gruntach Krajowego Zasobu Nieruchomości a częściowo na działkach należących do poszczególnych samorządów.

Każda gmina uczestnicząca w projekcie - w tym również Gmina Olesno - po podpisaniu aktu założycielskiego, otrzyma z Funduszu Dopłat kwotę 3 milionów złotych, która stanowić będzie kapitał zakładowy spółki umożliwiający jej rozpoczęcie działalności  i budowanie domów.

Na terenie miasta Olesno planowane są dwie lokalizacje pod wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, w efekcie czego powstanie około 125 nowych lokali mieszkalnych.

Wkrótce określone zostaną szczegółowe kryteria przydziału nowych mieszkań w ramach inwestycji, jak również warunki i zasady naboru. Co do zasady, nowe mieszkania w Oleśnie będą przeznaczone dla osób i rodzin nie posiadających własnego lokalu w naszej gminie, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania.

Przystąpienie Gminy Olesna do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej da szansę na to, aby Olesno stało się jednym z najlepszych miejsc do życia!

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: